Najnowszy myśliwski okręt podwodny USA zwodowany. Ten pogromca wrogich okrętów korzysta z potęgi atomu

Marynarka Wojenna USA dąży do zastąpienia wycofywanej stopniowo floty okrętów podwodnych typu Los Angeles z wykorzystaniem tych typu Virginia, które ciągle powstają. Niedawno najnowszy myśliwski okręt podwodny USA tego typu został zwodowany i dołączył do szeregu innych “swoich”, które znajdują się już w wodzie.
Najnowszy myśliwski okręt podwodny USA zwodowany,
Najnowszy myśliwski okręt podwodny USA zwodowany,

Zwodowano najnowszy myśliwski okręt podwodny USA. To New Jersey typu Virginia

O tym, że najnowszy myśliwski okręt podwodny USA został zwodowany poinformował Huntington Ingalls Industries, czyli największy amerykański producent okrętów wojskowych. Ogłoszenie obejmuje okręt podwodny New Jersey (SSN 796) typu Virginia, który został niedawno zwodowany na rzece James w stoczni Newport News Shipbuilding.

Czytaj też: Oto pierwszy seryjny odrzutowiec USA nowej generacji. T-7A Red Hawk jest przykładem cyfrowego projektowania

Ten ważący 7800 ton okręt podwodny znajdował się w pływającym suchym doku od marca. Po tym, jak został niedawno zanurzony, zostanie przetransportowany przez holowniki do stoczniowego pirsu dla okrętów podwodnych w celu ostatecznego wyposażenia, przetestowania i certyfikacji załogi. Prace nad nim trwały od 2016 roku i obecnie stan okrętu można określić mianem ukończenia w około 92%.

Czytaj też: Polska Grupa WB opracowała nowego drona. To kompaktowy szturmowo-rozpoznawczy wielowirnikowiec

Nie jest to pierwszy okręt tego typu, a już 23 z kolei, jako że typ Virginia powstaje od 1999 roku w ramach różnych wariantów. Przykładowo New Jersey to wariant Block IV, obejmujący do tej pory już cztery inne okręty, z których tylko jeden został oficjalnie przyjęty na służbę. Nie jest to jednak aż tak daleko zakrojona wersja jeśli chodzi o zmiany względem Block III, bo głównym usprawnieniem względem niej jest skrócenie okresów głównych przeglądów z czterech do trzech.

Czytaj też: Rosyjskie drony w Ukrainie. Jakie bezzałogowce traci agresor i co one potrafią?

Same w sobie okręty podwodne klasy Virginia, to klasa wyjątkowo (jak na swoje standardy) szybkich i zwrotnych atakujących okrętów podwodnych z napędem jądrowym. Zostały zaprojektowane i są konstruowane z myślą o szerokim spektrum misji na otwartym oceanie i w środowiskach opanowanych przez liczne wysypy. Jak to bywa w przypadku nowych typów, w okrętach podwodnych klasy Virginia zastosowano dziesiątki nowych technologii i innowacji, które zwiększają siłę ognia, manewrowość i obniżają szanse ich wykrycia, co znacząco poprawia ich zdolności bojowe.