Powstała nowa technologia druku 3D ze szkła, zapewniająca jeszcze lepsze wydruki

Nowoczesne technologie projektowania i produkcji, które obejmują modele cyfrowe i druk 3D sprawiają, że nawet stworzenie myśliwca nowej generacji zajmuje rekordowo mało czasu. Zapewnia też firmom podstawę do poczynienia znacznych oszczędności i uproszczenia procesu produkcyjnego, więc jest czymś, czego rozwój po prostu się opłaca. Tym razem cegiełkę do tego sektora dorzucili od siebie naukowcy z UC Berkeley we współpracy z niemieckim Albert Ludwig University of Freiburg.
Powstała nowa technologia druku 3D ze szkła, nowa technologia druku 3D, technologia druku 3D ze szkła
Powstała nowa technologia druku 3D ze szkła, nowa technologia druku 3D, technologia druku 3D ze szkła

Według naukowców, ta nowa technologia druku 3D ze szkła jest szybsza i pozwala uzyskać obiekty o wyższej jakości optycznej, elastyczności projektowej, a nawet wytrzymałości

Nowa technologia druku 3D ze szkła, której opis doczekał się opublikowania w dzienniku Sciene (15 kwietnia), dotyczy drukowania mikrostruktur i jest efektem udoskonalanego procesu sprzed trzech lat. Czym najbardziej odróżnia się ta technologia od innych? Przede wszystkim możliwością drukowania drobniejszych elementów ze szkła, który z CAL został przemianowany na micro-CAL (Computed Axial Lithography), co oznacza skomputeryzowaną litografię osiową w skali mikro.

Czytaj też: Test dysku IRDM Pro 2 TB na PCIe 4.0. Sprawdzamy wydajny dysk SSD z Polski

Jest to o tyle ważne, że drukowanie elementów ze szkła może znacząco uprościć proces produkcyjny wielu elementów w postaci soczewek, obiektywów czy urządzeń mikrofluidycznych. To jest już wprawdzie możliwe, ale obecne metody produkcji mogą być powolne, kosztowne i ograniczone, jeśli chodzi o możliwość sprostania rosnącym wymaganiom przemysłu. Stąd właśnie wyjątkowość procesu CAL, która obejmuje drukowanie całego obiektu jednocześnie.

Czytaj też: Chiński procesor Yitian 710 już dostępny. Alibaba zdradziła szczegóły oferty

W tej technice laser systemu rzutuje wzory świetlne na obracającą się bryłę materiału światłoczułego, rzeźbiąc światłoczuły materiał do pożądanego kształtu. Bezwarstwowy charakter procesu CAL umożliwia uzyskanie gładkich powierzchni i złożonych geometrii, co w micro-CAL wzniesiono na nowy poziom. Objęło to wykorzystanie specjalnego materiału żywicznego, który zawiera nanocząsteczki szkła otoczone światłoczułą cieczą wiążącą. Z wykorzystaniem tego materiału w ramach procesu badacze podgrzewają wydrukowany obiekt, aby usunąć spoiwo i połączyć cząsteczki w jednolity obiekt z czystego szkła.

Kluczowym czynnikiem jest tu fakt, że spoiwo ma współczynnik załamania światła praktycznie identyczny ze współczynnikiem szkła, dzięki czemu światło przechodzi przez materiał praktycznie bez rozpraszania. Proces drukowania CAL i materiał opracowany przez firmę Glassomer [GmbH] doskonale do siebie pasują– powiedział Hayden Taylor, główny badacz i profesor inżynierii mechanicznej na UC Berkeley.

Czytaj też: Ceny kart graficznych coraz bliżej poziomu MSRP. Spadki nadal spowalnia Ethereum

Metoda drukowania 3D CAL oferuje producentom mikroskopijnych obiektów szklanych nowy i bardziej wydajny sposób spełniania wysokich wymagań klientów w zakresie geometrii, rozmiarów oraz właściwości optycznych i mechanicznych. W szczególności dotyczy to producentów mikroskopijnych elementów optycznych do aparatów, mikroskopów czy zestawów VR.