Firma Rafael chce wzmocnić obronę przeciwlotniczą. Optymalizator obrony powietrznej jest jednym z tych przejawów

Zaawansowana obrona przeciwlotnicza (OPL) jest w stanie uchronić nas od myśliwców, śmigłowców i co najważniejsze – rakiet i pocisków wszelakiej maści. Jednak aby była skuteczna przeciwko wszystkiemu, musi być wielowarstwowa i obejmować dany obszar swoim zasięgiem, dlatego rozwój OPL jest ważny. To właśnie ma ułatwić izraelska spółka Rafael Advance Defence Systems z pomocą ADO – tak zwanego optymalizatora obrony powietrznej.
Firma Rafael chce wzmocnić obronę przeciwlotniczą,Optymalizator obrony powietrznej
Firma Rafael chce wzmocnić obronę przeciwlotniczą,Optymalizator obrony powietrznej

ADO od Rafael zawita na publiczną wystawę IT²EC w Londynie, która odbędzie w dniach 26-28 kwietnia

Zacznijmy od tego, że na wystawie Rafael pojawi się tak naprawdę z dwoma systemami (ADO i ABS), z czego oba są już od dawna użytkowane operacyjnie. Nas interesuje najbardziej ADO, czyli optymalizator obrony powietrznej, który pozwala wojskowym planować misje i przeprowadzać próby OPL w scenariuszach “co-jeśli”, dodatkowo wspomagając dowódców podczas operacji w czasie rzeczywistym. Można więc powiedzieć, że ADO ułatwia podejmowanie dokładnych i skutecznych decyzji w organizowaniu wielowarstwowej obrony powietrznej.

Czytaj też: Ukraińskie wojsko chce wymienić przeciwlotnicze systemy Buk na NASAMS w imię lepszej obrony powietrznej

W praktyce ADO pozwala na zoptymalizowanie rozmieszczenia elementów obrony powietrznej, czego dokonuje z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i narzędzi do dogłębnej analizy opartej na symulacjach o dokładnym odwzorowaniu. Ułatwia również podejmowanie dokładnych i skutecznych decyzji, co w ogólnym rozrachunku ma pomóc dowolnej armii w możliwie najlepszym rozstawieniu poszczególnych systemów obrony przeciwlotniczej.

Czytaj też: Rosja boi się ukraińskiej obrony przeciwlotniczej na tyle, że próbują ją zmylić testowymi dronami

Warto też wspomnieć, że na wystawie pojawi się również system ABS, czyli system stricte szkoleniowy, pozwalający organizować ćwiczenia z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Obejmuje wielodomenowe elementy realne, wirtualne i wymyślone (LVC). Dzięki temu pozwala tworzyć kompleksowy i realistyczny scenariusz na wszystkich poziomach operacyjnych. Dodatkowo ABS opracowany przez Rafael integruje i łączy wszystkie elementy scenariusza, a na dodatek przesyła je z miejsca kierowania i dowodzenia do każdego ćwiczącego żołnierza.

Czytaj też: Obejrzyjcie jak pociski Stugna-P niszczą rosyjskie czołgi T-72

Rafael podczas wystawy zaprezentuje również inne swoje nowoczesne technologie, wśród których nie zbraknie tych korzystającej z rozszerzonej rzeczywistości, symulacji opartych na grach czy trenażery uzbrojenia obrony powietrznej.