Saab pokazał swój nowy system obrony przeciwlotniczej MSHORAD

Kojarzycie polski samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad operujący w klasie VSHORAD (Very Short Range Air Defense)? Wygląda na to, że doczekaliśmy się momentu, w którym firmy zagraniczne może nie tyle naśladują nas, co idą w tym samym kierunku z rozwojem własnych sprzętów. Przykładem tego jest szwedzki koncern Saab Group, który w ramach współpracy z czeską firmą SVOS postanowił oprzeć na samochodzie terenowym system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu MSHORAD (Mobile Very Short Range Air Defense)
system obrony przeciwlotniczej MSHORAD, MSHORAD, Saab MSHORAD
system obrony przeciwlotniczej MSHORAD, MSHORAD, Saab MSHORAD

Jako że “zagrożenia powietrzne ewoluują” Saab Group “ewoluuje szybciej” i przykładem tego jest ten nowy system MSHORAD

Nowy system obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu MSHORAD, którego opracowały wspomniane firmy, ma być bardzo elastyczny w myśl montażu na różnego rodzaju podwoziach. Jednak to, co widzicie na nagraniu i zdjęciach, to przykład jego zamontowania na podwoziu opancerzonego modułowego samochodu terenowego Mars z napędem 4×4. Sam system składa się przede wszystkim z trzech elementów – pocisków, wyrzutni oraz radaru.

Czytaj też: Mobilny system LVSS może śledzić do 500 dronów jednocześnie. Nawet cały rój nie stanowiłby dla niego problemu

Cały zestaw nie znalazł się jednak wyłącznie na jednym pojeździe, jak mylnie sugeruje sam materiał wideo. W rzeczywistości wspomniany radar został zamontowany w tej implementacji na wozach dowodzenia i łączności Mobile Radar Unit, a te współpracują z systemami dowodzenia i kontroli (C2). Sam w sobie wielofunkcyjny radar 3D Giraffe 1X “zapewnia wykrywanie w 360 stopniach, szybkie i dokładne wyszukiwanie celów i wysoki zasięg”.

Czytaj też: Rosjanie wykorzystują wycofane systemy Toczka-U w Ukrainie. Obrońcy nie pozostają im dłużni

Widoczny powyżej pojazd na swoim dachu posiada wyrzutnie z trzema kanistrami z pociskami RBS 70 NG, dzięki którym można go określić mianem samobieżnego systemu ochrony przed atakiem powietrznym. Te są naprowadzane na cel wiązką laserową i mogą zwalczać je na pułapie do 5 kilometrów i w odległości do 8 km niezależnie od pory dnia i pogody.

Czytaj też: System obrony przeciwrakietowej THAAD z nowym pociskiem. Udany test PAC-3 MSE

Wiemy, że w ciągu ubiegłego roku we współpracy z czeską firmą SVOS przeprowadzono pomyślną integrację systemu i strzelanie próbne, a teraz Saab Group ma zamiar przeprowadzić pokazy dla potencjalnych klientów.