Mobilny system LVSS może śledzić do 500 dronów jednocześnie. Nawet cały rój nie stanowiłby dla niego problemu

Zagrożenie związane z dronami jest ogromne i jeśli nadal w to nie wierzycie, to polecamy Wam obejrzenie nagrania z jednego z bombardowań w Ukrainie. To pewne, że w przyszłości drony będą jeszcze bardziej skuteczne na polu bitwy i m.in. polska amunicja krążąca Warmate jest tego świetnym przykładem. Dlatego właśnie przemysł zbrojeniowy od ponad dwóch lat skupia się na środkach do zwalczania dronów i mobilny system VLSS firmy Teledyne FLIR Defense jest tego idealnym przykładem.
Mobilny system LVSS może śledzić do 500 dronów jednocześnie,Mobilny system LVSS
Mobilny system LVSS może śledzić do 500 dronów jednocześnie,Mobilny system LVSS

Firma Teledyne FLIR Defense zaprezentowała swój mobilny system LVSS do zwalczania dronów

Jako że żyjemy w czasach, w których nawet zabawka z marketu może wyrządzić ogromne szkody, coraz szersze w wielu państwach restrykcje na sprzedaż dronów nie powinny nas dziwić. Podobnie sprawa ma się z rozwojem sprzętu antydronowego, czego przykładem jest LVSS (Lightweight Vehicle Surveillance System) opracowany przez Teledyne FLIR Defense.

Czytaj też: PSR-A Pilica już na służbie. To polski przeciwlotniczy system rakietowo-artyleryjski typu VSHORAD

LVSS to nic innego, jak system zamontowany na podwoziu pickupa Ford F-250, który może zostać schowany w 30 sekund nawet w czasie jazdy i rozstawiony w zaledwie minutę, aby przeciwdziałać całym rojom dronów. Jako że istnieje wiele sposobów na przeciwdziałanie tym bezzałogowym systemom powietrznym (BSP), które obejmują broń palną, wystrzeliwane siatki czy bazowanie na jammerach, a nawet laserach i mikrofalach.

Czytaj też: Chiny chcą stworzyć pociągi zagłady. Miałyby być zdolne do wystrzeliwania broni jądrowej

Z tej listy wybór dokonany przez firmę Teledyne FLIR Defense wydaje się oczywisty, jako że LVSS ma za zadanie walczyć nie z kilkoma, a całymi setkami dronów. Dlatego właśnie postawiono na wykorzystanie częstotliwości radiowych o mocy 30 watów do zwalczania tych zagrożeń. Niestety szczegółów działania tego systemu nie znamy, ale pewne jest, że obszar działania VLSS obejmuje teren o promieniu do 1,5 km. Jednak, jako że w grę wchodzi wykorzystanie fal radiowych, to system może niszczyć drony na wiele sposobów – od zakłócania komunikacji, po całkowite oślepianie czujników.

Czytaj też: Rosyjski 9S935 w rękach Ukrainy. To część najnowszego system obrony powietrznej

Zasięg systemu VLSS, w którym priorytet postawiono na mobilność, wynosi do 3 km, podczas gdy pułap działania wynosi do 357 metrów. Najbardziej imponuje zdecydowanie to, że radar dalekiego zasięgu i laserowe wskaźniki systemu mogą śledzić jednocześnie do 500 celów w 3D, a kamera TacFLIR-380HD może skanować w podczerwieni i identyfikować wrogie drony.