Intel przyspiesza rozwój sztucznej inteligencji. Akcelerator Habana Gaudi2 uderza w ofertę NVIDIA

W swoim ogłoszeniu przedstawiającym akcelerator Habana Gaudi2 i Greco firma Intel dumnie chwaliła się danymi, według których, ich najnowszy sprzęt jest wydajniejszy od oferty firmy NVIDIA. Do tego przyczepimy się już za moment, ale nie można nie stwierdzić jednoznacznie tego, że rzeczywiście Intel przyspiesza rozwój sztucznej inteligencji.
Intel przyspiesza rozwój sztucznej inteligencji, Akcelerator Habana Gaudi2 uderza w ofertę NVIDIA
Intel przyspiesza rozwój sztucznej inteligencji, Akcelerator Habana Gaudi2 uderza w ofertę NVIDIA

Akcelerator Habana Gaudi2 przebija wydajnością A100 firmy NVIDIA, ale Intel zapomniał o GPU GH100 nowej generacji

Najważniejszy punkt ogłoszenia, w którym Intel ujawnił oficjalnie światu akceleratory Habana Gaudi2 i Greco? Zdecydowanie wzmianka o tym, że ich wydajność jest nawet dwukrotnie wyższa od tego, co ma do zaoferowania akcelerator Ampere A100 z GPU GA100 firmy NVIDIA. Nie twierdzimy, że tak nie jest, ale warto wiedzieć, że “Zieloni” zapowiedzieli już znacznie potężniejsze akceleratory, wykorzystujące rdzenie graficzne GH100 zupełnie nowej generacji.

Czytaj też: Ciągłe spadki cen kart graficznych cieszą… tyle że to ciągle 1,5-letnie sprzęty

Jak pisaliśmy wcześniej:

W 2016 roku zadebiutował układ Tesla P100 z GPU GP100, dzierżący ogromną, jak na tamte czasy, liczbę 15,3 miliarda tranzystorów w procesorze graficznym o wielkości 610 mm kwadratowych. W 2020 roku premierę zaliczył GA100 o wielkości 828 mm2, który miał już w sobie niebywałe 54,2 miliarda tranzystorów. W marcu 2022 roku doczekaliśmy się nie dość, że mniejszego (mierzącego 814 mm2) to na dodatek bogatszego w tranzystory (ma ich aż 80 miliardów) rdzenia GH100, który stanowi podstawę akceleratorów H100 wyprodukowanyvh w technologii TSMC N4.

Akceleratory głębokiego uczenia się Habana Gaudi2 i Greco sięgnęły po rdzenie wykonane w technologii 7 nm, co nieco mąci. Dlaczego? Bo za tym procesem może kryć się proces TSMC N7, Intel 7 (10 nm), a nawet Intel 4 (odpowiednik 7nm), ale jeśli mamy obstawiać, najpewniej idzie o technologię Intel 7.

Czytaj też: Sankcje uderzają w rosyjskie procesory na bazie architektury ARM

W przypadku akceleratora Gaudi2 najważniejsze cechy obejmują:

  • 24 jednostki TPC do dekodowania i przetwarzania mediów, które działają w formacie FP8
  • 96 GB pamięci HBM2e o przepustowości 2,45 TB/s
  • 48 MB pamięci SRAM.
  • 24 przełączniki 100GbE
  • TDP: 600 watów

To przekłada się na wydajność o 1,9 razy wyższą w porównaniu z NVIDIA A100 80 GB w treningu ResNet-50 oraz 2-razy wyższą w BERT. W ogólnym rozrachunku, ten nowy akcelerator oferuje oszczędności w kosztach szkolenia rzędu 75% w porównaniu z rozwiązaniami NVIDIA dostępnymi już teraz na rynku.

Intel ogłosił też Greco, czyli akcelerator głębokiego uczenia zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności. Specyfikacja? 16 GB LPDDR5 o przepustowości 240 GB/s oraz dodatkowe 128 MB pamięci SRAM w układzie przy TDP na poziomie 75 watów.

Czytaj też: Pierwszy wewnętrzny dysk SSD ASUSa na horyzoncie. Co już wiadomo o Strix SQ7?

Jeśli idzie o dostępność, Gaudi2 jest dostępny do kupienia już teraz, a Greco będzie dostępny dla wybranych klientów w drugiej połowie 2022 roku.