Jak zadbać o elektryczność na Księżycu? Niektórzy mają już na to pomysł

Przy podboju kosmosu pierwsze kroki na innych ciałach niebieskich musimy podejmować szybko, a ich owoce muszą być możliwie największe, aby przyspieszyć proces uczynienia z ludzi gatunku międzyplanetarnego, a kiedyś może nawet międzygalaktycznego. Wróćmy jednak na Ziemię z tymi fantazjami, bo do wizji ludzi na innych planetach dzieli nas zapewne jeszcze wiele dekad, jako że obecnie dopiero poszukujemy sposobu na to, jak zadbać o elektryczność na Księżycu
elektryczność na Księżycu,
elektryczność na Księżycu,

Naukowcy muszą sprawić, że elektryczność na Księżycu będzie dostępna zawsze i utrzyma stabilność mimo zupełnie innego środowiska

Jak zapewne wiecie, najnowsze i najbardziej imponujące dążenia do podboju Kosmosu prowadzi obecnie NASA w ramach swojego programu Artemis. Ten ma na celu ustanowić stałą obecność człowieka na naszym naturalnym satelicie, co wymaga ogromnego przygotowania w kwestii infrastruktury. Jednym z kluczowych jej elementów będzie sfera energetyczna.

Czytaj też: Ze schronu do Iła, czyli ostatni ratunek Putina. Opowiadamy o samolocie Ił-80

Dlatego też specjaliści zrzeszeni w Sandia National Laboratories opracowują obecnie specjalne mikrosieci elektryczne. Te mają obsługiwać dystrybucję energii z mini reaktorów jądrowych bazy księżycowej do różnych pomieszczeń mieszkalnych i pomocniczych. Będzie to istny plac testowy przed próbą dokonania tego samego, ale już na Marsie.

Czytaj też: Kolejny rosyjski myśliwiec zestrzelony. Ukraina świętuje okrągłą liczbę

Pewne jest, że z racji warunków na Księżycu nie możemy pozostawić wszystkiego w rękach paneli słonecznych. Zamiast nich w dużej mierze energię będą generować małe reaktory jądrowe (ciekawe, czy w Polsce zacznie działać choć jeden reaktor, zanim te na Księżycu zaczną pracę). Te będą z kolei musiały zostać połączone z czymś w rodzaju kompleksowej, ale miniaturowej sieci energetycznej, która będzie odpowiadać za zapewnianie stabilnego dostępu do energii zarówno w habitacie, jak i oddalonym o kilka kilometrów kompleksie wydobywczym.

Obecne pomysły tych mikrosieci obejmują opracowanie dwóch (dla obu obszarów) systemów na wzór tych obecnych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i spięcie ich ze sobą. Nie wiadomo, czy będą zasilane prądem stałym czy zmiennym i jak będzie przebiegać regulacja energii w sieci.

Czytaj też: Największa porażka Rosji w wojnie. Znamy szczegóły forsowania rzeki Doniec

Tutaj wchodzi wysiłek podejmowany przez naukowców, którzy opracowali metodologię projektowania skalowalnej mikrosieci i systemów sterowania, aby zbadać wymagania i specyfikacje energetyczne bazy księżycowej. Najpierw w ramach tych prac opracowany zostanie system sterowania wraz ze specyfikacją magazynowania energii, a następnie komponenty spełniające te specyfikacje.