Wojskowi medycy to aniołowie na polach bitew. Opracowywane obecnie gogle MAGIC mają zwiększyć ich skuteczność
W walce o życie rannych wyznaje się tak zwaną złotą godzinę, podczas której udzielona pomoc jest kluczowa w celu uratowania ludzkiego istnienia. Na froncie odpowiadają za nią medycy wojskowi, którzy zapewniają rannym najważniejszą pomoc przed momentem przetransportowania ich do odpowiednio wyposażonych szpitali oraz pd opiekę specjalistów. Proces leczenia rozległych ran niestety nie jest tak proste, jak zszycie “czerwonego z czerwonym, żółtego z żółtym, białego z białym”.
To właśnie jest kluczowe, bo wbrew pozorom, wojskowi medycy nie są najczęściej ani lekarzami, ani chirurgami, więc nie posiadają rozległej wiedzy i doświadczenia. Tę właśnie lukę mają wypełnić gogle MAGIC, a dokładniej mówiąc gogle rozszerzonej rzeczywistości z systemem Medical Assistance, Guidance, Instruction and Correction wspomaganym sztuczną inteligencją.
Czytaj też: Dron nagrał ukraińskie Su-27 w akcji. Siły Powietrzne obrońców ciągle działają i imponują
Tego typu gogle towarzyszyłyby ciągle wojskowym medykom i zarówno rozpoznawały rodzaj rany, jak i prowadziłyby ich za rękę w tym, jak je zabezpieczyć w polowych warunkach. Instrukcje byłyby podawane zarówno wizualnie, jak i dźwiękowo po uprzednim “nauczeniu” systemu 2500 nagraniami i 50 milionami zdjęć ze stosownym opisem.
Pierwsza demonstracja systemu MAGIC ma się rozpocząć za około 18 miesięcy i wygląda na to, że pokłada się w nim wiele nadziei:
Bojowe środowisko medyczne jest wymagające i chaotyczne. Naszym celem w przypadku narzędzia Raytheon BBN MAGIC AI jest pomoc personelowi wspierającemu w udzielaniu wskazówek w razie potrzeby, bez zakłócania jego koncentracji– powiedział Brian VanVoorst, naukowiec z Raytheon BBN.