Izraelski program Edge of Tomorrow odpowie, jak zabijać skuteczniej nową technologią

Izrael chce zwiększyć skuteczność swojego wojska. W tym celu ma zamiar zwiększyć wykorzystanie nowoczesnej technologii w ramach programu Edge of Tomorrow. Dzięki niemu podda swoich żołnierzy serii symulacji i ćwiczeń na żywo.
Edge of Tomorrow
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow i Momentum, czyli dwa nowoczesne programy rozwoju izraelskiej armii zwiększą jej możliwości

Program podlega izraelskiej Dyrekcji Badań i Rozwoju Obronnego Ministerstwa Obrony i jest realizowany we współpracy z lokalną firmą Elbit Systems. Wedle ogłoszenia, ma na celu “wzmocnienie synergii pomiędzy zdemontowanymi żołnierzami bojowymi i ich zespołami oraz umożliwienie uzyskania optymalnej wartości operacyjnej poprzez procesy numeryczne i empiryczne oparte na badaniach, symulacjach, scenariuszach terenowych i innych”.

Czytaj też: Ukraina zniszczyła 2S9 Nona-S. Tego rosyjskiego sprzętu jeszcze nie widzieliście

Oznacza to, że żołnierze będą trenować w specjalnych symulatorach z wykorzystaniem najnowszego sprzętu do wirtualnej rzeczywistości. Celem programu jest również dostarczenie nowych narzędzi na przyszłe pole walki poprzez analizę możliwości integracji technologii w celu “poprawy szeregu zdolności do wykonywania misji”.

Czytaj też: Rosja się chwali, a Ukraina wyśmiewa, bo drony na froncie i tak latają w najlepsze

W ramach tego programu, zostaną przeanalizowane “gogle rzeczywistości rozszerzonej, skomputeryzowany system karabinów szturmowych, system cyfrowych wyświetlaczy montowanych na głowie, technologia wykrywania wrogiego ognia, system śledzenia lokalizacji w środowiskach bez dostępu GPS, rękawy dotykowe do nawigacji i przekazywania poleceń oraz system komend głosowych podobny do systemów stosowanych w smartfonach”.

Czytaj też: Obejrzyjcie polskie zestawy przeciwlotnicze Piorun w akcji

Razem z trwającym od wielu lat programem Momentum, program Edge of Tomorrow sprawi, że izraelskie wojsko stanie się jeszcze skuteczniejsze i lepiej wyposażone. Momentum polega bowiem na wprowadzaniu nowych technologii do wojska, a Edge of Tomorrow skupia się na symulacji i ocenie skuteczności technologii oraz wyborze tych, które powinny zostać wdrożone.