Najnowsza aktualizacja sterowników NVIDIA miała w sobie przykrą niespodziankę dla górników

Wiecie, że NVIDIA walczy z wykorzystaniem kart graficznych GeForce do kopania kryptowalut? Może nie jest to walka na zasadzie całkowitego blokowania możliwości kopania kryptowalut opartych o mechanizm Proof of Work, ale przynajmniej jakaś jest (w przeciwieństwie do konkurencji) i najnowsza aktualizacja sterowników NVIDIA nam o tym przypomniała.
test Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, recenzja Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, opinia Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC
test Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, recenzja Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC, opinia Asus GeForce RTX 3090 Ti TUF Gaming OC

Zabezpieczenia LHR odświeżone w nowym sterowniku NVIDIA GeForce Ready 512.95 WHQL

Lite Hash Rate to zabezpieczenia fizyczne zaszyte bezpośrednio w rdzeniu graficznym, które były i nadal są dosyć desperacką próbą zniechęcenia górników do zakupu kart GeForce przeznaczonych dla graczy i zmuszenia ich do zakupu tych specjalnych z linii CMP. Niestety ograniczenia szybko zniesiono i w tym przypadku z pewnością nie będzie inaczej. Jak jednak potwierdzają liczne doniesienia (np. z YouTube), nowe ograniczenia działają i obniżają wydajność RTX 3060 z 46 do 25 MH/s.

Czytaj też: Tajemnica Core 14. i 15. generacji wkrótce się wyjaśni. Technologia Foveros 3D tematem Intela na Hot Chips 34

Po tym, jak w ciągu ostatnich kilkunastu dni okazało się, że firma NiceHash z powodzeniem i całkowicie zniosła ograniczenie na GeForce RTX 3000 LHRv2 i odblokowała większość możliwości GPU LHRv3, NVIDIA postanowiła jakoś na to zareagować. Firma zrobiła to po cichu, licząc na to, że nieobeznani w temacie albo nie połączą spadku wydajności w kopaniu z aktualizacją sterowników, albo (w przypadku laików) nie będą wiedzieli, jak cofnąć instalację tego najnowszego.

Czytaj też: Zabezpieczanie interfejsów API weszło na nowy poziom. Zintegrowano Ammune z NVIDIA BlueField-2

NVIDIA Game Ready 512.95 WHQL, dostępny od kilku dni do pobrania ze strony firmy lub z poziomu aplikacji Experience, wprowadza nowe, niezłamane (jeszcze) blokady wydajności GeForce RTX 3000 w kopaniu. W praktyce, po zainstalowaniu nowego sterownika, wszystkie programy górnicze działające w systemie Windows powrócą do “oryginalnego” hash rate, który wynosi zazwyczaj od 50 do 70% w zależności od algorytmu i oprogramowania.

Czytaj też: Jak tam Wasze 60 albo 140 Hz? Nadchodzi gamingowy monitor ASUS ROG Swift 500 Hz

Rozwiązanie tego typu problemu jest banalne – wystarczy pobrać poprzednią wersję sterownika. To może nie zaboli górników, dla których w gruncie rzeczy aktualizacja sterowników graficznych to ostatnie, o czym myślą, ale uderzy w graczy, dorabiających sobie na boku na kopaniu w wolnych chwilach, bo ci będą zmuszeni wybierać między wsparciem najnowszych gier, a wydajnością kopania.