Mikrodrony napędzane światłem mają imponujące możliwości. Są przy tym naprawdę miniaturowe

Na łamach Nature Nanotechnology ukazała się publikacja poświęcona napędzanym światłem mikrodronom. Szczególnie ciekawie prezentuje się możliwość precyzyjnego sterowania nimi.
Mikrodrony napędzane światłem mają imponujące możliwości. Są przy tym naprawdę miniaturowe

Na czele zespołu odpowiedzialnego za ten projekt stanął Bert Hecht. Naukowcy inspirowali się tzw. quadcopterami, czyli dronami wyposażonymi w cztery wirniki. Jako że takie rozwiązanie umożliwia precyzyjną kontrolę ruchów urządzenia, to Hecht i jego współpracownicy postanowili przenieść je do znacznie mniejszych realiów. Dzięki temu w przyszłości możliwe byłoby na przykład łączenie nanostruktur czy analizowanie powierzchni z wysoką dokładnością korzystając z miniaturowych dronów.

Czytaj też: Rosja się chwali, a Ukraina wyśmiewa, bo drony na froncie i tak latają w najlepsze

Ostatecznie autorom badań udało się stworzyć mikrodrony składające się z przezroczystego dysku polimerowego o średnicy 2,5 mikrometra. Osadzone mogą być na nim nawet cztery niezależne nanosilniki wykonane ze złota. Te są oparte na antenach optycznych, które zostały odpowiednio zoptymalizowane do odbioru światła spolaryzowanego kołowo. W efekcie silniki odbierają światło niezależnie od orientacji drona, co ma kluczowe znaczenie dla możliwości jego zastosowania.

Mikrodrony składają się z dysku o średnicy 2,5 mikrometra

W ramach kolejnego etapu odebrane światło jest emitowane przez silnik w określonym kierunku w celu wygenerowania odrzutu. Jego siła jest zależna od kierunku obrotu polaryzacji oraz od jednej z dwóch różnych długości fal światła. Naukowcy byli w stanie precyzyjnie kontrolować swoje mikrodrony. Jako że ich masa jest bardzo niska, to w grę wchodzi osiąganie ekstremalnych przyspieszeń.

Czytaj też: Czegoś takiego jeszcze nie było. Nanowęgiel w kształcie wstęgi Möbiusa

W ramach dalszych badań naukowcy będą wykorzystywali pętlę sprzężenia zwrotnego, która automatycznie koryguje wpływy zewnętrzne na funkcjonowanie latających urządzeń. Umożliwi to jeszcze precyzyjniejsze sterowanie nimi. Poza tym badacze chcieliby uzupełnić opcje sterowania, tak aby można było kontrolować wysokość, na jakiej unoszą się drony. Kiedy wszystkie te aspekty zostaną odpowiednio opanowane, eksperci zaangażowani w projekt będą mogli poszerzyć wyposażenie swoich urządzeń, zwiększając zakres możliwości tych miniaturowych pojazdów.