Najważniejszy producent półprzewodników ostrzega o podwyżkach w 2023. Sprzęt będzie jeszcze droższy

Ogólnoświatowa inflacja, wychodzenie ze skutków pandemii i odgórnie podyktowane wzrosty cen nie mogą skończyć się dobrze. Zwłaszcza że na rynku sprzętu komputerowego możemy już od dłuższego czasu zaobserwować trend wzrostowy cen, co tyczy się zwłaszcza kart graficznych. Niestety w 2023 roku nie będzie lepiej, bo najważniejszy producent półprzewodników już ostrzegł klientów o podwyżkach w następnym roku.
Szczegóły N4P od TSMC, N4P od TSMC, proces N4P, TSMC N4p
Szczegóły N4P od TSMC, N4P od TSMC, proces N4P, TSMC N4p

TSMC zapowiada nowe, kolejne już podwyżki

Mowa oczywiście o tajwańskim TSMC, czyli gigancie na rynku półprzewodników, który odpowiada za realizowanie zamówień dla firm pokroju Apple, NVIDIA, AMD, a nawet Intela (żeby wymienić tylko te najbardziej związane z rynkiem komputerowym). W najbliższym czasie ten stan rzeczy nie ulegnie zmianie, bo TSMC wyprzedził konkurencję, jeśli chodzi o zaawansowania technologii produkcyjnych, zachęcając największe firmy do składania zamówień właśnie u nich.

Czytaj też: Apple pracuje nad specjalnymi panelami OLED. W przyszłości mogą trafić do składanych iPhone’ów

O ile możemy być pewni, że wyżej wymienione firmy mają już podpisane umowy na następny rok i produkcję kart graficznych nowej generacji, tak w 2024 roku podwyżki mogą już wpłynąć nawet na ten sektor. Według raportów DigiTimes, mowa o wzrostach rzędu od 5 do 9%, czyli tak naprawdę ogromnych, które rozpoczną się od stycznia 2023 roku. Na szczęście będą one mniejsze od tych z 2022 roku, które sięgnęły aż 10-20% i nastąpiły po nieco niższych z 2021 roku.

Czytaj też: Sonos Ray to najtańszy soundbar w ofercie producenta. A to dopiero początek nowości

GH100, flagowy procesor graficzny NVIDIA Hopper, NVIDIA Hopper, flagowy procesor graficzny

Podwyżki mają dotyczyć całej oferty TSMC, czyli zarówno tych najbardziej zaawansowanych procesów (4- i 5-nm), jak i znacznie starszych, które wykorzystuje się do produkcji nie tyle logicznych, co funkcyjnych układów krzemowych (kontrolerów, interfejsów). Ich powód jest z kolei ciekawy, bo ponoć ma dotyczyć… budowy fabryki w USA.

Czytaj też: Premiera Intel Alder Lake HX. Tylu rdzeni w laptopach jeszcze nie było

Według wspomnianego raportu DigiTimes, firma TSMC ponoć jest coraz bardziej obciążona finansowo przez opóźnienia budowy fabryk za oceanem i wydatków na ich uruchomienie. Koszty budowy fabryk w USA, personelu, cen zasobów i mediów są wyższe niż przewidywano w planach, przez co TSMC musi zadbać o swoje wpływy, zwiększając cenę wszystkich zamówień.