Dostawy prądu nie muszą zmagać się z problemami. Pojawiło się rozwiązanie

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji chińska sieć energetyczna może być resetowana niemal w mgnieniu oka. Dotychczasowe naprawy w tym zakresie zajmowały zazwyczaj wiele godzin.
Dostawy prądu nie muszą zmagać się z problemami. Pojawiło się rozwiązanie

Przerwy w dostawach prądu, zwane często blackoutami, zdarzają się już teraz, a w obliczu zmian klimatu takie zjawisko może być nawet częstsze. Z tego względu naukowcy pracują nad rozwiązaniami, które mogłyby umożliwić unikanie tak nieprzyjemnych konsekwencji. Chińska firma zajmująca się sieciami energetycznymi postanowiła wykorzystać system oparty na sztucznej inteligencji, który rozwiązuje problemy z zasilaniem w ciągu zaledwie trzech sekund.

Czytaj też: Panele słoneczne z drugim życiem. Ze starych elementów stworzyli materiał produkujący prąd

Informacje w tej sprawie pochodzą od South China Morning Post. Jak na razie proponowane wyjście z sytuacji zostało przetestowane w obrębie niezbyt licznej społeczności Qitailu zamieszkującej miasto Urumczi w północno-zachodnich Chinach. Zamontowana tam sieć energetyczna jest wyposażona w wiele czujników, a każdy z nich posiada coś, co można określić mianem mózgu. W ten sposób elementy te mogą autonomicznie wybierać najbardziej wydajne i opłacalne trasy dostaw energii.

Blackouty w Chinach mogą być zwalczane w ciągu kilku sekund

Ze względu na fakt, iż interwencje człowieka przestają być kluczowe, zarządzenia siecią i rozwiązywanie ewentualnych problemów przebiega znacznie szybciej. Kiedy już dojdzie do awarii, system jest zaprojektowany tak, aby natychmiast reagować. Chodzi między innymi o zlokalizowanie usterki, jej izolację i przywrócenie zasilania. W czasie testów rezultaty takiego podejścia okazały się naprawdę niezłe.

We wspólnocie mieszkaniowej sieć łączy się z dużą liczbą użytkowników końcowych. Środowisko to jest dość złożone. Może wystąpić wiele różnych rodzajów problemów. Większość musi być zlokalizowana i zidentyfikowana ręcznie. A chińscy pracownicy sieci energetycznej są prawdopodobnie najbardziej wydajni na świecie. Ale kiedy to się dzieje, nadal potrzeba godzin, aby naprawić problem. twierdzi anonimowy inżynier

Czytaj też: Co stało się z pracownikiem, który twierdził, że sztuczna inteligencja Google jest świadoma?

Jeśli nic poważnego nie stanie na przeszkodzie, to takie rozwiązanie będzie wkrótce dostępne w całych Chinach, wliczając w to nawet mniejsze regiony. Można się spodziewać, że jeśli technologia ta sprawdzi się w Państwie Środka, to z czasem trafi również w inne części świata, choćby do Europy czy Stanów Zjednoczonych.