Powstał inteligentny materiał. Wystarczy go zgnieść, aby wykonywał obliczenia

Naukowcy związani z Penn State i Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych zaprojektowali rekonfigurowalną alternatywę dla układów scalonych. Powstałe urządzenie ma imponujące właściwości.
Powstał inteligentny materiał. Wystarczy go zgnieść, aby wykonywał obliczenia

Projekt zaprezentowano na łamach Nature, a publikacja opisuje, jak tego typu rozwiązania mogłyby funkcjonować w codziennym życiu. Niemal każdy materiał mógłby bowiem działać niczym układ scalony, będąc w stanie “myśleć” o tym, co dzieje się wokół niego. Członkowie zespołu stworzyli też komputer, który pod wpływem nacisku może wykonywać obliczenia, między innymi mnożąc liczby oraz porównując ich wartości.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie rządziła światem? Eksperci zabrali głos

Jak wyjaśnia Ryan Hayward z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, takie urządzenia nie będą mogły równać się z klasycznymi komputerami w zakresie szybkości czy skali rozwiązywanych problemów, lecz mogłyby się przydać w inny sposób: doprowadzić do powstania miękkich robotów, które podejmują decyzje na podstawie tego, czego dotykają.

Stworzyliśmy pierwszy przykład materiału inżynieryjnego, który może jednocześnie wyczuwać, myśleć i działać na naprężenia mechaniczne, nie wymagając dodatkowych obwodów do przetwarzania takich sygnałów. Miękki materiał polimerowy działa jak mózg, który może odbierać cyfrowe ciągi informacji, które są następnie przetwarzane, co skutkuje nowymi sekwencjami informacji cyfrowych, które mogą kontrolować reakcje.tłumaczy Ryana Harne, główny autor badań

Układy scalone są podstawowym elementem potrzebnym do skalowalnego przetwarzania sygnałów i informacji. Nigdy wcześniej nie były jednak projektowane w sposób inny niż z wykorzystaniem krzemowych półprzewodników. Przyszedł więc czas na zmiany, a miękki, przewodzący materiał mechaniczny zawiera rekonfigurowalne obwody. Kiedy pojawiają się bodźce zewnętrzne, dane wejściowe są przekładane na informacje elektryczne, które są następnie przetwarzane w celu stworzenia sygnałów wyjściowych.

Ten inteligentny materiał mógłby posłużyć do tworzenia zróżnicowanych urządzeń

Według Harne’a zaprojektowany materiał wykorzystuje podobny proces “myślenia” jak człowiek. Mógłby on znaleźć zastosowanie w autonomicznych systemach poszukiwawczo-ratowniczych, w naprawach infrastruktury, a nawet w tworzeniu bio-hybrydowych materiałów służących do identyfikacji i neutralizacji przenoszonych w powietrzu patogenów. Naukowcy chcieliby natomiast nieco usprawnić rozpoznawanie dotyku, aby dało się odbierać dane wejściowe wykraczające poza binarne.

Czytaj też: Zbudowali superkomputer, który myśli niemal jak człowiek. Brakuje jednak jednego ważnego elementu…

Co ciekawe, istotną rolę w prowadzonych badaniach miała praca z 1938 roku opublikowana przez Claude’a E. Shannona. Naukowiec nazywany ojcem teorii informacji opisał sposób na stworzenie układu scalonego poprzez skonstruowanie mechaniczno-elektrycznych sieci przełączających opartych na binarnych bramkach logicznych, których postanowił użyć Harne. Po wprowadzeniu modyfikacji udało się doprowadzić do przełomu i stworzyć inteligentny, myślący materiał.