Znamy najlepszy sposób, jak nakładać pastę termoprzewodzącą na GPU! Temperatury niższe o 5 stopni

Na temat tego, jak nakładać pastę termoprzewodzącą, krąży w sieci wiele mitów, legend i przekonań. Część z nich sprowadza się do stwierdzenia, że nie jest to jakkolwiek ważne (wystarczy np. wielka “kropa” na środku), bo docisk chłodzenia i tak rozsmaruje wszystko równomiernie. Jednak jak wynika z niezależnych testów znanego w technologicznym półświatku Igora Wallosseka z Igor’sLab, najlepszy sposób tego, jak nakładać pastę termoprzewodzącą na GPU (procesor graficzny), jest inny.
jak nakładać pastę termoprzewodzącą na GPU, pastę termoprzewodzącą na GPU,
jak nakładać pastę termoprzewodzącą na GPU, pastę termoprzewodzącą na GPU,

Jak nakładać pastę termoprzewodzącą na GPU?

W tym teście Igor poddał sprawdzeniu cztery sposoby aplikacji pasty termoprzewodzącej na wielkie, bardziej wymagające GPU i nic w tym dziwnego, bo w dobie różnych chłodzeń CPU i rozkładu matryc, uzasadnienie podobnych testów z procesorami byłoby znacznie trudniejsze.

Czytaj też: Samsung na IFA 2022. Zrównoważona przyszłość i platforma SmartThings, by wynieść życie w duchu smart na wyższy poziom

Zanim jednak zaaplikował pastę, zwrócił szczególną uwagę na jej właściwości (musi być bardzo lepka) oraz potrzebę doprowadzenia jej ocieplenia przed procesem, co tyczy się też rozgrzania samego GPU. Dzięki temu z jednej strony pasta lepiej się rozprowadzi, a z drugiej wniknie w większą ilość mikroubytków.

Jest to kluczowe właśnie w przypadku większych procesorów graficznych, które nie są tak równe, jak te mniejsze i na dodatek mogą nieco się wyginać po zamontowaniu na nich układu chłodzenia. Dlatego właśnie tak ważne jest zadbanie o odpowiednie nałożenie pasty termoprzewodzącej. Pozostaje więc pytanie, jak dokładnie to robić?

Czytaj też: Tuż przed premierą Huawei ujawnia kolejne szczegóły na temat serii Mate 50

W tych testach zweryfikowano trzy metody aplikowania pasty. Mowa o rozsmarowaniu jej po całym rdzeniu, nałożenia wielkiej “kropy” na środku i wreszcie wyciśnięcia linii przyzwoitej grubości wzdłuż niego. Zabrakło więc innych popularnych metod (wielu kropeczek, wielkim X), ale najwyraźniej tester odrzucił je na samym początku i zajął się weryfikacją trzech sposobów, zwracając szczególną uwagę na to, aby zamontować chłodzenie “na raz” bez zbytecznego przesuwania na boki.

Czytaj też: Sony powiększa ofertę o soundbar HT-A3000. Z nim poczujesz się jak w kinie lub na koncercie

W efekcie okazało się, że najlepszym sposobem jest aplikowanie pasty w formie linii na całej długości rdzenia. Zapewniło to aż ~5-stopniową redukcję temperatury procesora graficznego.