Jaki zasilacz do GeForce RTX 4000? NVIDIA stawia sprawę jasno

Czy przy kupnie najwydajniejszych kart graficznych nowej generacji od NVIDIA trzeba wymieniać zasilacze na ponad 1 kW jednostki? Takie głosy pojawiły się szybko po ich premierze, dlatego NVIDIA postanowiła zabrać głos i jednoznacznie wskazać, jaki zasilacz do GeForce RTX 4000 jest rzeczywiście potrzebny. Zwłaszcza w dobie powszechnie dostępnych adapterów 12VHPWR.
opinia Fractal Design Torrent Black RGB TG Light Tint, test Fractal Design Torrent Black RGB TG Light Tint, recenzja Fractal Design Torrent Black RGB TG Light Tint
opinia Fractal Design Torrent Black RGB TG Light Tint, test Fractal Design Torrent Black RGB TG Light Tint, recenzja Fractal Design Torrent Black RGB TG Light Tint

NVIDIA wyjaśnia, czy nowy zasilacz do GeForce RTX 4000 to konieczność

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule udzieliła firma w obszernym FAQ na temat wymagań co do zasilania kart GeForce RTX 4000. Część z informacji jest oczywista dla siedzących w temacie, ale dla laików odpowiedzi przedstawione przez firmę rzeczywiście rozwiewają kilka wątpliwości. Wynika z nich, że modele nie wymagają nowego zasilacza, jeśli Wasze obecne zasilacze spełniają już zalecenia dotyczące mocy. Wszystko przez to, że karty graficzne są dostarczane z adapterem zasilania, który zapewnia kompatybilność z istniejącymi zasilaczami, zapewniając dostęp do złącza 12VHPWR.

Czytaj też: Niewidzialna CAPTCHA. Sprawdzi, czy jesteś człowiekiem i nawet nie da o sobie znać

Wedle NVIDIA GeForce RTX 4090 cechuje się TGP (Total Graphics Power) o mocy 450W, co oznacza, że do działania potrzebuje co najmniej 850-watowego zasilacza (umówmy się, że najlepiej z górnej półki i odpowiednim certyfikatem). TGP GeForce RTX 4080 16GB wynosi już “tylko” 320 watów, co przekłada się na wymóg 750-watowego zasilacza, podczas gdy 12-GB wersja GeForce RTX 4080 o 285-watowym TGP będzie wymagać 700-watowego PSU.

Czytaj też: PKO Bank Polski wprowadza płatności Google Pay. Szybko zapłacisz telefonem i zegarkiem

Oznacza to, że jeśli macie zamiar kupna jednej z tych trzech kart GeForce RTX nowej generacji, które zostały już zapowiedziane i Wasz obecny zasilacz spełnia wymagania co do mocy, to nie musicie się o nic martwić. Adaptery z tradycyjnych 8-pinowych złączy otrzymacie w zestawie, więc jedyne na co mogę uczulić, to na weryfikację wspomnianych wyżej poziomów, bo jak wiadomo, podkręcone modele będą odpowiednio bardziej energochłonne.