Dezaktywacja zakładek w eksploratorze Windowsa 11. Wystarczy kilka minut

Wraz z aktualizacją Moment 1 system Windows 11 doczekał się wielu nowych funkcji z rozszerzeniem zaawansowania eksploratora plików na czele. Jeśli jednak nie macie zamiaru tolerować tego dodatku i różnych “atrakcji”, które zapewnia, mamy dla Was rozwiązanie – proste i skuteczne, a przede wszystkim lepsze, niż np. cofanie wersji systemu do Windowsa 10.
Dezaktywacja zakładek w eksploratorze Windowsa 11
Dezaktywacja zakładek w eksploratorze Windowsa 11

Microsoft skazał użytkowników na niedogodności. Dezaktywacja zakładek w eksploratorze Windowsa 11 jest jednak prosta

Jako że w grę wchodzi ingerencja bezpośrednio w system operacyjny z wykorzystaniem oprogramowania stron trzecich, musicie znać ryzyko, jakie to za sobą niesie (większe problemy z niestabilnością, dziwne bugi). Jednak dla niektórych i tak może to być ryzyko warte przedsięwzięcia, jeśli dodatkowe zakładki w eksploratorze plików zaczęły działać Wam na nerwy.

Czytaj też: Zniżki na smartfony Xiaomi sypią się jak liście z drzew. Ciąg dalszy jesiennej promocji

Po zainstalowaniu najnowszej zbiorowej aktualizacji wielu użytkowników Windowsa 11 szybko odkryło, że eksplorator plików z zakładkami jest dosyć ograniczony, zbugowany i brakuje mu wielu funkcji. Rezygnacja z niego jest pozornie trudna, bo wymagałaby całkowitej rezygnacji z Windowsa 11 przez fakt, że system nie oferuje możliwości rezygnacji z niektórych nowych funkcji. Wystarczy jednak sięgnąć po znaną aplikację ViveTool, którą znajdziecie na GitHub, aby z łatwością dezaktywować zakładki w eksploratorze plików.

Czytaj też: Dzięki tym nowościom funkcja “Znajdź na stronie” w Microsoft Edge będzie jeszcze lepsza

Musicie tylko:

 1. Pobrać ViveTool z GitHuba
 2. Rozpakować go
 3. Wcisnąć kombinację klawisza Windows oraz X
 4. Wybrać z menu opcję “Program Windows Powershell (Administrator)”
 5. Dotrzeć do miejsca rozpakowania programu komendami cd lub całą bezwzględną ścieżką (np: cd C:\Users\Mateusz\Desktop\Pobrane)
 6. Wprowadzić komendy:
  1. vivetool /disable /id:37634385 
  2. vivetool /disable /id:36354489
 7. Zrestartować komputer

Czytaj też: Po raz pierwszy możemy to obejrzeć! Tak zwalcza drony “mikrofala na kółkach”

Po tej procedurze problematyczne zakładki w eksploratorze plików znikną, a ich reaktywację przeprowadzicie w prosty sposób, bo podmieniając w komendzie “/disable” na “/enable”.