Geotermia tańsza? Wystarczy wydobywać z solanek jeden metal. Czy w Polsce to się powiedzie?

Wody geotermalne są jednym ze zrównoważonych, odnawialnych źródeł energii. Niestety wciąć bardzo drogim i mniej efektywnym w porównaniu do instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Zła passa może się jednak skończyć. Jeśli produkcję energii geotermalnej połączymy z ekstrakcją litu z solanek, możemy obniżyć koszty i sprawić, że geotermia wróci do łask. Czy w Polsce ten pomysł również ma szansę się udać?
Geotermia tańsza? Wystarczy wydobywać z solanek jeden metal. Czy w Polsce to się powiedzie?

Pacific Northwest National Laboratory przeprowadziło badania nad sensownością połączenia produkcji energii z wód geotermalnych z ekstrakcją litu z solanek. Okazało się, że taki duet może znacznie obniżyć koszty operacyjne oraz zwiększyć rentowność instalacji.

Czytaj też: Rośnie konkurencja dla fotowoltaiki! Czym są panele wiatrowe, których sprzedaż ruszy w Polsce lada chwila?

Ponadto zyskujemy cenny na dzisiejszym rynku metal – lit, który jest wykorzystywany do produkcji baterii, akumulatorów i innych magazynów energii. Pracownicy laboratorium dodają, że ekstrakcja metalu z roztworów wodnych będzie tańsza, prostsza i mniej inwazyjna dla środowiska, niż w przypadku konwencjonalnych złóż skalnych.

Badania były przeprowadzanie na obszarze Salton Sea w Stanach Zjednoczonych, które jest olbrzymim polem geotermalnym, gdzie od dawna były stwierdzone tutaj spore pokłady litu w krążących pod ziemią gorących solankach.

Zresztą szacuje się, że USA mają tak spory potencjał geotermalny, że energia z tego źródła byłaby w stanie zaspokoić 10 proc. zapotrzebowania całego kraju.

Salton Sea w Kalifornii

Geotermia w Polsce po nowemu – czy ma to sens?

Czy odkrycie amerykańskich badaczy może mieć zastosowanie w Polsce? To się dopiero okaże. Od kwietnia 2022 roku trwają badania naukowców z Politechniki Wrocławskiej nad opłacalnością pozyskiwania metali z wód geotermalnych. Projekt jest międzynarodowy i biorą w nim udział także zespoły badawcze z Węgier, Czech, Słowacji, Hiszpanii i Portugalii. Potencjał ekstrakcji litu sprawdzany będzie w każdym z tych krajów.

Czytaj też: Biodegradowalne mikroroboty do zastosowań medycznych. Już umiemy wytwarzać je 10 000 razy szybciej

Badania naukowców mają także wskazać na terenie Polski 12 najlepszych miejsc pod kątem ekstrakcji litu z solanek. Na wyniki prac musimy jednak jeszcze poczekać.