Podkręcanie GeForce RTX 4090 się opłaca. Spójrzcie tylko na te dane

Dzieli nas już niespełna kilkanaście godzin od premiery nowych kart graficznych NVIDIA oraz samych recenzji, ale to nie przeszkadza plotkom w zdobywaniu rozgłosu. Tym razem do sieci trafiły szczegóły na temat tego, jak wypada w ogólnym rozrachunku podkręcanie GeForce RTX 4090 i jeśli się nie mylimy, a zrzuty ekranu nie są przekłamane, stosunkowo niewielki wzrost mocy przekłada się na znacznie wyższe częstotliwości.
test ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO, recenzja ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO, opinia ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO
test ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO, recenzja ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO, opinia ZOTAC GeForce RTX 4090 AMP Extreme AIRO

Wedle najnowszego przecieku podkręcanie GeForce RTX 4090 ma ogromny sens

GeForce RTX 4090 zdradził się na nowych screenshotach za sprawą TDP na poziomie 450 watów, co potwierdziło, że w domyślnej konfiguracji jest w stanie rozkręcać swój procesor graficzny do taktowania na poziomie około 2730 MHz. Jest to oczywiście bardzo płynne, bo algorytmy odpowiadające za podkręcanie taktowania zmieniają je zależnie od danego egzemplarza karty, warunków pracy oraz ustawień graficznych.

Czytaj też: Promocja Nextbase i InterRisk. Ubezpieczasz auto, masz rabat na kamerę samochodową

W tym konkretnym, ale niestety nieokreślonym teście, karta GeForce RTX 4090 osiągnęła temperaturę rzędu 65,6°C, a jej hotspot sięgnął 73,4°C przy odczycie pobieranej mocy na poziomie 446,9W. Wszystko to przy 40% maksymalnej prędkości obrotowej dwóch wentylatorów, bo te pracowały z częstotliwością 1652/1653 obrotów na minutę.

Czytaj też: Raport „Włączenie Cyfrowe” przygotowany przez Fiberhost daje nam wgląd w kwestię wykluczenia cyfrowego, konsumpcji internetu i infrastruktury w Polsce

Tego typu pomiary mogliście już widzieć na przeciekach, dlatego zdecydowanie najważniejszą informacją jest wzmianka o tym, jak dobrze na taktowanie wpływa zwiększenie mocy o nieco ponad 10%, bo do prawie 500 watów. Wtedy RTX 4090 pobiera oczywiście więcej mocy (492,8 W), jego temperatury są wyższe (68,2 stopnia Celsjusza), ale to marginalne wręcz różnice na tle wzrostu częstotliwości do 3135 MHz.

Czytaj też: Tizen wizytówką telewizorów Samsunga. System trafi do innych producentów

Pamiętajmy, że względem pierwszego testu, te drugie pomiary to wartości szczytowe (więc samo taktowanie rzędu ponad 3100 MHz mogło być chwilowe), a brak dokładnych informacji co do rodzaju testów, budzi całą masę wątpliwości co do tego, czy wynik aby nie został zmanipulowany.