Poprawa wydajności Windowsa 11. Wystarczy kilka kliknięć w ustawieniach

Windows 10 ma ogromną przewagę nad Windowsem 11, o której musicie wiedzieć i tyczy się to bezpośrednio zasobożerności. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj, bo poniżej skupiamy się na tym, jak jednym prostym przyspieszyć swój komputer z najnowszym systemem Microsoftu, bo poprawa wydajności Windowsa 11 to coś, o co warto walczyć… ale czy na pewno?
Windows 11
Windows 11

Dezaktywacja integralności pamięci i platformy maszyny wirtualnej, czyli działania w trosce o wydajność Windowsa 11

Jako że poprawa wydajności Windowsa 11 sprowadza się do kilku kliknięć, sam fakt takiej procedury powinien zapalić Wam czerwoną lampkę z tyłu głowy. Nie bez powodu. W praktyce nie jest tak, że Microsoft specjalnie obniżył wydajność Windowsa 11, aby zrobić nam na złość. Wręcz przeciwnie – firma chciała o nas zadbać. Cały trik zwiększenia wydajności sprowadza się bowiem do dezaktywowania funkcji związanej z bezpieczeństwem i choć nigdy tego nie zalecamy, warto przynajmniej na moment sprawdzić, czy jej dezaktywowanie znacząco poprawia wydajność.

Czytaj też: Nawet dwa razy więcej klatek, czyli karty GeForce RTX 4000 w Overwatch

Microsoft niestety nie ułatwia nam tego, milcząc od daty premiery Windowsa 11 co do tego, jak funkcja VBS paraliżuje wydajność komputera w (zwłaszcza) grach. VBS jest skrótem od Virtualization-Based Security, czyli w tłumaczeniu “bezpieczeństwa dzięki wirtualizacji”. To specjalny tryb wirtualizacji sprzętu, który powstał w celu zapewnienia dodatkowej warstwy bezpieczeństwa.

Czytaj też: Jakość z najwyższej półki, czyli ozłocony mikrofon ProCast XLR od HyperX

Nie bez powodu więc Microsoft zaleca konfigurowanie Windowsa 11 przez producentów i monterów tak, aby miały włączoną domyślnie funkcję VBS (poza zestawami przeznaczonymi do grania). W praktyce VBS (funkcje, których działanie umożliwia) zabezpiecza system przed wykonaniu złośliwego kodu, który nie skompiluje się, bo nie przejdzie testów poprawności. 

W celu poprawy wydajności Windowsa 11 dezaktywujcie funkcję Virtual Machine Platform (Platformę Maszyny Wirtualnej). Wystarczy, że odznaczycie tę opcję w menu, które otworzycie po wpisaniu “optionalfeatures” w oknie Uruchamianie (kombinacja Windows + R).

Czytaj też: Ten pocieszny robocik rodem z animacji Disneya może być Wasz. Oto Loona

Więcej zabawy będzie z dezaktywacją Integralności Pamięci, ale możecie to zrobić dwojako:

 1. Z poziomu interfejsu graficznego
  1. Wciśnięcie klawisza Windows
  2. Wpisanie “Zabezpieczenia Windows”
  3. Uruchomienie menu
  4. Odszukanie “Zabezpieczenia urządzenia”
  5. Kliknięcie “szczegóły usługi izolacji rdzenia”
  6. Dezaktywacja opcji “Integralność pamięci”
  7. Reset systemu
 2. Z poziomu CMD
  1. Wciśnięcie klawisza Windows
  1. Wpisanie “CMD”
  2. Uruchomienie konsoli z prawami administratora (PPM -> uruchom jako administrator”)
  3. Wpisanie komendy: bcdedit /set hypervisorlaunchtype off
  4. Wciśnięcie entera
  5. Reset systemu