O osobliwych ogniwach słonecznych było zdecydowanie za cicho! Szwajcarzy pobili kolejny rekord

Ogniwa słoneczne uczulane barwnikiem są znane nam od lat 90. XX, ale nie zdobyły jeszcze takiej popularności, jak chociażby klasyczne instalacje oparte na krzemie. Głównym powodem jest niska wydajność tych ogniw. Teraz może się to zmienić, ponieważ osiągnięto nowy rekord wydajności ogniw DSC, który otwiera nowe rozdanie w walce o dominację na rynku fotowoltaicznym.
źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna

źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna

Czym są dokładnie ogniwa słoneczne uczulane barwnikiem (ang. dye-sentized solar cell, DSC)? Zaliczane one są do ogniw cienkowartwowych i jak sama nazwa mówi – barwnik pełni w nich główną rolę. Twórcą ogniw DSC są Brian O’Regan i Michael Grätzel, stąd czasami używa się terminu ogniwa Grätzela.

Czytaj też: Ten materiał przypomina plastik i przewodzi prąd niczym metal. Jak się zachowuje?

Zasada działania ogniw jest stosunkowo prosta. Przekształcają one światło w energie elektryczną za pomocą barwnika znajdującego się na warstwie dwutlenku tytanu (TiO2). Ogniwa słoneczne uczulane barwnikiem są bardzo tanie w produkcji, są przezroczyste, więc mogą też pełnić rolę szyb w budynkach, ale również można je zabarwiać na dowolne kolory. Niestety ich sprawność jest mniejsza od innych ogniw cienkowarstwowych.

Jak dotychczas największą sprawność osiągnięto w przypadku ogniw DSC opartego na perowskicie i wynosiła ona wówczas 15 proc. Czy jest szansa na skonstruowanie lepszych instalacji? Okazuje się, że tak.

Ogniwa uczulane barwnikiem zastosowane w roli szyb / źródło: Wikimedia Commons, CCA-SA-4.0-International

Rekord sprawności ogniw DSC pobity w Szwajcarii

Naukowcy z Federalnej Politechniki w Lozannie, w Szwajcarii przyjrzeli się warstwowej budowie DSC. Odkryli, że kluczowym czynnikiem do zwiększenia sprawności jest kontrolowanie gromadzenia się barwnika na powierzchni dwutlenku tytanu. W tym celu zastosowali pojedynczą warstwę pochodnej kwasu hydroksamowego, która poprawiła upakowanie barwnika. Wszystko opisują na łamach Nature.

W rezultacie sprawność konwersji światła na energię elektryczną wyniosła 15,2 proc., a w przypadku ogniwa o powierzchni aktywnej 2,8 cm2 były to wartości osiągające aż 28,4 do 30,2 proc. Jest to absolutny rekord w kategorii ogniw DSC.

Czytaj też: Rośnie nowa potęga w branży fotowoltaicznej! W tym kraju energia ze słońca będzie priorytetem

Odkrycie szwajcarskich badaczy otwiera nowe rozdanie w „bitwie” o coraz sprawniejsze ogniwa słoneczne. DSC są obiecującym materiałem nadającym się do urządzeń niskoenergetycznych. Być może ogniwa oparte na nowo odkrytej technologii znajdą się wkrótce w naszych smartwatchach lub w licznych czujnikach i nadajnikach.