Tajemniczy chiński dron stealth nagrany niczym UFO. Nigdy wcześniej nie widziano go w locie

W sieci pojawił się właśnie zestaw zdjęć i nagrań, który ukazuje, jak przestworza podbija nowy chiński dron stealth. Materiały te przywodzą nam na myśl UFO nie bez powodu, a przez samą ich jakość i fakt, że pozostawiają po sobie więcej pytań, niż odpowiedzi. Dlaczego? O tym poniżej.
Tajemniczy chiński dron stealth nagrany niczym UFO, chiński dron stealth
Tajemniczy chiński dron stealth nagrany niczym UFO, chiński dron stealth

Chiny rozwijają całą masę dronów. Dołączył do nich właśnie chiński dron stealth podobny do X-47B firmy Northrop Grumman (zdjęcie powyżej)

Nagrany najpewniej smartfonem film, który trafił na chiński portal mikroblogowy Weibo, rozszedł się masowo po sieci, nie odpowiadając jednak na najważniejsze pytania. Nie wiadomo więc, gdzie i kiedy został zrobiony, a nawet nie mamy pewności, co dokładnie przedstawia. Może to być bowiem dron o konstrukcji latającego skrzydła w formie przeskalowanego, prototypowego modelu, bo z racji natury nagrania, trudno określić jego wielkość nawet w przybliżeniu. O szczegółach można również pomarzyć.

Czytaj też: Chiński myśliwiec J-20 ulepszony. Ma nawet strzelać laserami

W ogólnym rozrachunku pierwsze, co przychodzi na myśl, oglądając powyższy film, to zapowiedziany przed czterema laty duet w postaci drona Star Shadow i drona CH-7 (Caihong-7). Ten pierwszy jest projektem chińskiej firmy Star UAV System z siedzibą w Chengdu, a drugi CH-7, który został opracowany przez państwową China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Oba drony pokazano publicznie na wystawie w 2018 roku.

Czytaj też: Tego filmy nie przewidziały. Jak zabójcze roboty będą wyglądać w rzeczywistości?

Wchodząc w szczegóły, jeśli ten prototyp to Sea Shadow, to patrzymy tutaj na drona o rozpiętości skrzydeł 15,24 metra i długości około 7 metrów. Jego możliwości sprowadzają się do osiągania pułapu lotu ponad 15 kilometrów przez nawet 12 godzin lotu, co określa jego wytrzymałość po starcie z prawie 410 kilogramami bomb i pocisków (masa startowa: 4080 kg). Za napędzenie tego drona odpowiada para silników TWS800 z mało widocznymi wlotami i wylotami w górnej części kadłuba, co podkreśla charakter stealth tego drona.

Czytaj też: StrykerX, czyli amerykański pojazd bojowy z najnowszymi technologiami

CH-7

Jeśli ten nowy chiński dron stealth to CH-7 zwany też Caihong-7, to mówimy tutaj o znacznie większym i bardziej zaawansowanym sprzęcie o maksymalnej masie startowej 14,3 tony i rozpiętości skrzydeł rzędu 22 metrów. Jego pojedynczy silnik odrzutowy pozwala mu osiągać prędkości rzędu Mach 0,75, a wewnętrzne luki na uzbrojenie umożliwiają lot z ukrytymi ładunkami użytecznymi. Jego główną rolą ma być jednak realizowanie rozpoznania, jako że zalicza się do projektów typu HALE (High-Altitude Long Endurance).