Podróż w czasie? To jeszcze nie to, ale naukowcy i tak zrobili z fotonami coś imponującego

Bez względu na nasze chęci, nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu. Nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek udało się to zmienić, ale tzw. symetria CPT sprawia, że naukowcy mogą wykorzystać superpozycję fotonu w niecodzienny sposób.
Podróż w czasie? To jeszcze nie to, ale naukowcy i tak zrobili z fotonami coś imponującego

Wspomniana symetria obowiązuje dla wszystkich zjawisk fizycznych, dlatego jeśli kombinacja dwóch z nich zostanie naruszona, powinno nastąpić również naruszenie symetrii czasowej. Przy takim obrocie spraw możliwa jest realizacja scenariusza, w którym elektron poruszający się do przodu w czasie może zostać uznany za lustrzany pozyton cofający się w czasie. I choć z matematycznego punktu widzenia faktycznie tak jest, to niestety ma to niewiele wspólnego z podróżami, jakie uskuteczniał Marty McFly.

Czytaj też: Atomy erbu połączone z krzemem. To najlepszy nam znany kandydat na sieci kwantowe

Naukowcy twierdzą, że możliwe jest istnienie fotonów w stanie superpozycji przesuwających się wprzód i wstecz w czasie. Pozostawało to rzecz jasna wyłącznie teorią, dlatego badacze postanowili zaprezentować swój pomysł w praktyce. W tym celu zaprojektowali eksperyment, w którym wzięły udział fotony w stanie superpozycji.

Fotony są pozbawione ładunku

Superpozycja jest pojęciem wywodzącym się z fizyki kwantowej. Odnosi się do sytuacji, w której cząstka znajduje się w wielu stanach jednocześnie. Dopiero w momencie pomiaru staje się jasne, o który z nich dokładnie chodzi. W przypadku wspomnianego eksperymentu foton znalazł się w stanie superpozycji i poruszał się przez kryształ. Jako że fotony są pozbawione ładunku, to wprowadzenie jego lustrzanego odbicia w czasie ruchu w trójwymiarowej przestrzeni odpowiada zachowaniu fotonu cofającego się w czasie.

Czytaj też: IBM znowu wyznacza trendy. Nowy procesor kwantowy zapowiada się niesamowicie

Jeśli sądzicie, że wyniki eksperymentu mogą pewnego dnia zapewnić wam możliwość cofnięcia się w czasie i zmiany przeszłości, to nie mamy dobrych wiadomości. W grę wchodzą jednak interesujące zastosowania w kontekście użytkowania komputerów kwantowych. Zapewnienie tym urządzeniom możliwości “przerzucania” fotonów w czasie powinno zwiększyć zakres ich zastosowań i potencjał obliczeniowy. A stamtąd krótka już droga do coraz sprawniejszego radzenia sobie z problemami, z jakimi zmaga się współczesna nauka.