Panele słoneczne i turbiny wiatrowe w jednym? Wkrótce na każdym dachu stanie taka konstrukcja

Trudno wyjść ze zdziwienia, jak innowacyjne modele elektrowni opartych na OZE powstają na świecie. Francuska firma Uneole stworzyła połączenie paneli słonecznych z turbinami wiatrowymi. Rozwiązanie jest o tyle atrakcyjne, że stosunkowo tanie w produkcji i proste w instalacji, chociażby na dachach budynków. Jak wygląda francuski wynalazek?
Panele słoneczne i turbiny wiatrowe w jednym? Wkrótce na każdym dachu stanie taka konstrukcja

Energia z OZE powoli staje dominującym tematem w branży energetycznej. Szukamy kolejnych sposobów na optymalizację produkcji energii ze słońca, wiatru czy wody, aby móc uniezależnić się od konwencjonalnych surowców energetycznych.

Czytaj też: Rośnie nowa potęga w branży fotowoltaicznej! W tym kraju energia ze słońca będzie priorytetem

Francuska firma Uneole stworzyła innowacyjne połączenie paneli słonecznych z turbinami wiatrowymi. Jak donosi portal designboom, taki duet energetyczny prowadzi do zwiększenia produkcji energii o 40 proc. Ponadto konstrukcje mogą działać w różnych warunkach atmosferycznych – podczas słonecznych, bezwietrznych dni energia będzie produkowana głównie z ogniw fotowoltaicznych, natomiast przy porywistym wietrze – z turbin.

2w1, czyli panele słoneczne i turbiny wiatrowe w jednym urządzeniu produkującym energię

Przyglądając się konstrukcji, którą prezentuje Uneole na promocyjnych nagraniach, zauważymy, że jest to stosunkowo proste połączenie, które można z łatwością zastosować na wielu powierzchniach. Twórcy uważają, że takie systemy doskonale sprawdzą się na dachach bloków mieszkalnych czy budynków użytkowych. Ponadto materiały do ich budowy (stal nierdzewna i aluminium) będą pozyskane z recyklingu.

Czytaj też: To największy magazyn energii na świecie po pierwszym cyklu prac. Właśnie zaczął działać

Architektura urządzeń może być tak zaprojektowana, aby nie psuła estetyki otoczenia. Jak się domyślamy, zdecydowanie bardziej pasować będą te konstrukcje do nowoczesnej architektury, niż do zabytkowej, staromiejskiej zabudowy. Uneole współpracuje z biurem projektowym ESER nad dopracowywaniem takiego zastosowania.

W tym momencie działa na razie jedno eksperymentalne urządzenie zamontowane w 2021 roku w ośrodku CD2e LumiWatt w Loos-en-Gohelle, Pas-de-Calais, we Francji.

Czytaj też: Generuje energię i zapewnia żywność. Ta francuska farma jest idealnym przykładem agrowoltaiki

Kiedy pojawią się charakterystyczne 4-metrowe turbiny z panelami słonecznymi na dachach? Na razie są zbierane fundusze na komercjalizację rozwiązania. Dopiero wówczas Uneole będzie mogło rozpocząć masową produkcję urządzeń.