Ta bateria może zrewolucjonizować energetykę. Prosty proces przywrócił jej rekordową wydajność

Jaka „bateria” może konkurować z dominującymi obecnie litowo-jonowymi? Chińscy naukowcy wskazują na akumulatory sodowo-siarkowe. Dotychczas nie były one brane na poważnie z uwagi na szereg ich niedoskonałości, ale prosty proces przeprowadzony przez badaczy przywrócił tym akumulatorom rekordową pojemność energetyczną. Co się stało?
Ta bateria może zrewolucjonizować energetykę. Prosty proces przywrócił jej rekordową wydajność

Na łamach czasopisma Advanced Materials pojawiły się wyniki badań chińskich naukowców z kilku uczelni wyższych zarówno w Państwie Środka, jak i Australii. Donoszą oni o niezwykłym wydarzeniu – opracowali nowy rodzaj akumulatora sodowo-siarkowego, który osiągnął czterokrotnie większą pojemność energetyczną od dominujących obecnie na rynku „baterii” litowo-jonowych.

Czytaj też: Bateria z papieru? Oto jak niewiele wystarczy, by uruchomić ekologiczny wynalazek!

Dotychczas akumulatory Na-S nie były brane pod uwagę jako potencjalne substytuty dla drogich w produkcji i trudnych w recyklingu litowo-jonowych akumulatorów. Chociaż są one mniej toksyczne, mają wyższą gęstość energetyczną i pierwsze ich prototypy powstawały już 50 lat temu, to cechują się one niską pojemnością energetyczną i krótką żywotnością. Problemy wynikają z „niskiego obciążenia masowego siarką oraz słabej stabilności cykli spowodowanej efektem wahadłowym polisiarczków”.

Bateria sodowo-siarkowa uratowana. Wcześniej uznawana za bezużyteczną, teraz wróciła do łask

Badacze udoskonalili akumulator przeprowadzając proces pirolizy oraz stosując elektrody węglowe domieszkowane siarką do poprawy reaktywności tego pierwiastka i odwracalności reakcji siarka-sód. Dzięki temu akumulator zyskał niespodziewanie wysoką pojemność energetyczną i dłuższą żywotność w temperaturze pokojowej. Jak przyznał dr Shenlong Zhao z Uniwersytetu w Sydney:

Nasz akumulator sodowy może radykalnie obniżyć koszty, zapewniając jednocześnie czterokrotnie większą pojemność (przyp.red. niż w przypadku akumulatorów litowo-jonowych). To znaczący przełom w rozwoju energii odnawialnej.

Czytaj też: Osobliwy eksperyment rosyjskich badaczy z Moskwy. To, co zrobili z baterią, przyniesie przełom technologiczny!

Jakie potencjalne zastosowania może mieć najnowszy akumulator sodowo-siarkowy? Został on opracowany z myślą o systemach magazynach energii w dużej skali, np. sieciach elektrycznych. Tego typu „bateria” pozwoli na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych systemu.