Największy akumulator na świecie w miejsce kopalni węgla. Ma pomóc w obniżce cen prądu

Magazyny energii są doskonałym zabezpieczeniem dla bezpieczeństwa energetycznego wielu krajów. Amortyzują one skoki napięcia w sieci spowodowane wieloma zmiennymi. W Australii powstanie największy akumulator sieciowy na świecie, który zostanie zbudowany w pobliżu dawnej kopalni węgla.
Bateria sieciowa w Australii

Bateria sieciowa w Australii / źródło: www.energyco.nsw.gov.au, materiały prasowe

W odległości 100 kilometrów od Sydney powstanie największy akumulator na świecie. Projekt o nazwie Watarah Super Battery realizują władze stanu Nowej Południowej Walii i obejmuje on budowę magazynu energii o mocy do 850 MW i pojemności nawet 1650 MWh – dowiadujemy się z oficjalnego komunikatu.

Czytaj też: Nie rusza się, a produkuje energię. Oto niezwykła elektrownia wiatrowa

Superbateria, jak jeszcze można nazwać przedsięwzięcie, będzie działać jako amortyzator dla obecnej sieci przesyłowej, która jest wrażliwa na liczne skoki napięcia spowodowane chociażby pożarami buszu czy uderzeniami pioruna. W ten sposób bateria wesprze tzw. ochronę integralności systemu (ang. System Integrity Protection Scheme, SIPS).

Największy akumulator sieciowy na świecie. Rynek energii w Australii może się ustabilizować

Opiekę na inwestycją powierzono australijskiej firmie Akaysha Energy, któremu pomoże amerykański ekspert w dziedzinie – Powin LLC. Jak przekazano w komunikacie prasowym, akumulator będzie znajdować się w niedalekim sąsiedztwie wygaszanej już elektrowni węglowej Eraring, którą niejako bateria ma zastąpić. Magazyn energii będzie miał powierzchnię 138 metrów kwadratowych.

Watarah Super Battery ma być priorytetowym projektem dotyczącym infrastruktury przesyłowej w Australii. Realizację projektu reguluje specjalna ustawa o inwestycjach w infrastrukturę elektryczną z 2020 roku. Budowa ruszy w 2023 roku, a jej ukończenie jest planowane na rok 2025.

Czytaj też: Emisje z elektrowni węglowych można zmniejszyć. Naukowcy odkryli na to prosty sposób

Akaysha Energy po wybudowaniu magazynu będzie mogła również handlować dodatkową mocą na rynku energii. Poza godzinami szczytu, kiedy produkowana jest nadwyżka energii, niewielka część energii również będzie zwolniona z bieżącego wykorzystania, aby również wystawić ją na sprzedaż. Wszystkie te zabiegi mają wpłynąć na obniżenie cen energii w stanie Nowej Południowej Walii, który przez niestabilne warunki pogodowe (sztormy, huragany, powodzie, susze, pożary) jest narażony na wahania dostępności energii.