Rekord znów goni rekord? Osiągnięto największą w historii sprawność ogniwa fotowoltaicznego

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne, można niekiedy śmiało przyznać, są na ustach całego świata, a na pewno branży energetycznej. Wiele firm i zespołów badawczych pracuje nad udoskonalaniem ich, aby wreszcie mogły zostać wykorzystane na skalę komercyjną. Niedawno australijska firma Greatcell Energy pochwaliła się nie lada osiągnięciem w kategorii sprawności ogniwa perowskitowego. Czy naprawdę mamy do czynienia z sytuacją, że rekord goni rekord?
Rekord znów goni rekord? Osiągnięto największą w historii sprawność ogniwa fotowoltaicznego

Australijska firma Greatcell Energy pochwaliła się najnowszym osiągnięciem w kwestii osiągnięcia rekordowej sprawności nieorganicznego ogniwa perowskitowego – donosi serwis PV Magazine. Sprawność konwersji energii przez testowy moduł wyniosła aż 32 proc.

Czytaj też: Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne w sondach kosmicznych? Wystarczy jedna zmiana, by stało się to możliwe

Perowskitowe ogniwa słoneczne (PSC, perovskite solar cell) dzielą się na wiele rodzajów. Wspólnych ich mianownikiem jest to, że są oparte na materiałach o strukturze perowskitu. Stąd też bierze się ich nazwa. Perowskit natomiast jest minerałem o składzie tytanianu (IV) wapnia.

PSC mogą być skonstruowane zarówno z organicznych, jak i nieorganicznych komponentów. Zazwyczaj są z obydwu, ale to, jakie opracowała firma z Australii, jest w 100 proc. składające się z nieorganicznych materiałów.

Rekordowa sprawność ogniwa fotowoltaicznego z perowskitu. Jak tego dokonali?

Jak podaje Greatcell Energy, rekord sprawności został odnotowany na niewielkim 1,5-cm kawałku testowego ogniwa perowskitowego symulującego pracę większej konstrukcji. Nieorganiczny materiał cechuje się krystalizacją w temperaturze pokojowej. Trzeba dodać, że perowskit został skonstruowany metodą roll2roll bez HTL (warstwy transportującej dziury z ang. hole transport layer), ale za to z tylnym stykiem w postaci kompozytu węglowego.

Co ciekawe, twórcy uważają, że sprawność na poziomie 32 proc. z łatwością może zostać pobita. Materiał w badaniach wykazywał zaskakująco spory potencjał do jeszcze wyższej konwersji energii nawet na poziomie 40 proc.

Czytaj też: Ogniwa perowskitowe to wciąż trudny orzech do zgryzienia, więc w projektowaniu wyręczą nas maszyny

Ogniwa fotowoltaiczne oparte na perowskitach mogą stać się przyszłość branży już wkrótce. Jednakże nadal istnieje kilka barier technicznych, na które badacze będą musieli znaleźć remedium. Mowa o stosunkowo wysokiej niestabilności perowskitu i łatwej jego degradacji. Ponadto zarówno nieorganiczne, jak i hybrydowe PSC zawierają ołów, który jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt.