Potrzebujecie wydajnej stacji roboczej do pracy? Zainteresujcie się Lenovo ThinkStation P360 Ultra

Kompletowanie profejsonalnego sprzętu komputerowego do pracy można zrealizować wielopoziomowo… albo pójść na łatwiznę i sięgnąć po specjalnie przygotowane do pracy stacje robocze. W zamian otrzymujemy pewność co do stabilności i jakości oraz długoletnią gwarancję u jednego producenta. Przykładem takiej stacji roboczej jest    Lenovo ThinkStation P360 Ultra, łącząca wydajne komponenty w niewielkiej obudowie, której forma pozwala postawić ją praktycznie wszędzie w biurze.
Lenovo ThinkStation P360 Ultra
Lenovo ThinkStation P360 Ultra

Możliwości Lenovo ThinkStation P360 Ultra

Wystarczy spojrzeć na specyfikację i fizyczne rozdysponowanie komponentów ThinkStation P360 Ultra, aby zrozumieć, że nie jest to typowa stacja robocza. Z zewnątrz wprawdzie nie przykuwa wzroku tak samo, jak stacjonarny sprzęt Apple, ale zdecydowanie sprawia wrażenie czegoś profesjonalnego ze swoją dosyć minimalistyczną obudową (223 x 202 x 86 mm) z licznymi otworami wentylacyjnymi.

Czytaj też: Składane smartfony mają wadę, która doprowadza mnie do szału. I wcale nie chodzi o czas pracy

Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na samo wyposażenie komputera w myśl jego złączy. Sumując zaplecze przedniego i tylnego panelu, w ThinkStation P360 Ultra znalazło się pięć portów USB-A 3.2 generacji drugiej, 4-polowe złącze jack 3.5 mm, dwa porty Thunderbolt 4, czyli intelowskie USB 4. Pod kątem wyjść wideo w grę wchodzą trzy pełnowymiarowe DisplayPorty i cztery DisplayPorty w wersji Mini wersja 1.4a, duet złączy RJ-45 oraz złącze do antenki.

Otwierając obudowę, uwagę od razu przyciąga nietypowe rozdysponowanie poszczególnych elementów. Z racji horyzontalnego charakteru obudowy i braku miejsca na chłodzenie wodne, Lenovo zdecydowało się na turbinowe chłodzenie zarówno dla karty graficznej, jak i procesora. W efekcie wnętrze ThinkStation P360 Ultra wita ciekawskich dwoma wielkimi nakładkami, które wskazują przepływ powietrza.

Najważniejsze w ThinkStation P360 Ultra, czyli procesor i karta graficzna

W praktyce dwie turbiny zasysają chłodne powietrze sprzed przedniego panelu obudowy i następnie przepychają go przez radiator aż na sam jej koniec, a więc na zewnątrz. Ma to swoje wady i zalety, ale jak na tego typu projekt stacji roboczej, rozwiązanie to ma jak najbardziej sens. Co tu dużo mówić, na wielkie systemy chłodzenia w obudowie tego typu po prostu nie ma miejsca, a chłodzić zdecydowanie jest co.

Zwracam na to uwagę nie bez powodu, a przez obecność wydajnych podzespołów w postaci procesora do Intel Core i9-12900T z vPro oraz karty graficznej NVIDIA RTX A2000. Ten duet pozwala połączyć wysoką moc obliczeniową z nieprzesadnym poborem mocy, co podkreśla obecność tylko 250-watowego zasilacza. W grę wchodzi tutaj bowiem CPU z 16 rdzeniami i 24 wątkami o częstotliwości do 5,1 GHz w trybie Turbo Boost oraz karta graficzna z 12 GB pamięci GDDR6, której procesor graficzny zapewnia dostęp do 3328 procesorów strumieniowych, 104 rdzeni Tensor i 26 rdzeni RT.

Czytaj też: Co zrobisz, gdy przyjdzie koniec Twittera, Facebooka i Instagrama? Życie bez social mediów wcale nie będzie takie proste

Jako że wspomniany procesor to gwarancja wysokiej wydajności jednordzeniowej i wielordzeniowej, a NVIDIA RTX A2000 sprawia wrażenie rodzynka, warto co nieco powiedzieć na temat tej karty. Różni się ona od konsumenckiej serii GeForce RTX na wielu frontach i to głównie tych pod znakiem funkcji. RTX A2000 jest bowiem w stanie dokonać tego (np. Zwirtualizować sygnał GPU), czego konsumencki model nie może. Dodatkowo jej stabilność i wytrzymałość jest wyższa, wydajność energetyczna fenomenalna, a generowany hałas może i jest ciągły (niestety karta nie zapewnia trybu pasywnego), ale za to bardzo niewielki.

Poza tym w podstawowej wersji Lenovo ThinkStation P360 Ultra zapewnia dostęp do 32 GB pamięci DDR5 o taktowaniu 4000 MHz. Ten pokład pamięci operacyjnej można z łatwością rozszerzyć o dwie dodatkowe kości (z racji dwóch wolnych slotów), albo wymienić na 64-GB duety, które zapewnią całe 128 GB RAMu. Podobnie sprawa ma się po stronie pamięci masowej, która w podstawowej wersji sprowadza się do 1-TB dysku SSD na złącze M.2, ale może zostać łatwo rozszerzona.

Z punktu widzenia inżynierów, projektantów, personelu medycznego czy sektora finansów nie bez znaczenia będzie też fakt, że Lenovo ThinkStation P360 Ultra to wytrzymała i bezpieczna maszyna. Każde urządzenie Lenovo ThinkStation przechodzi ponad 200 testów kontroli jakości i 10 testów wytrzymałości zgodnie z wymaganiami MIL-SPEC STD-810H. Poza tym wspomniany model zawiera pakiet rozwiązań ThinkShield, zaprojektowany w celu ochrony zarówno danych, jak i urządzenia. Ponadto P360 Ultra obejmuje obszerną listę aplikacji certyfikowanych przez niezależnych dostawców oprogramowania (m.in. Autodesk®, Nemetschek® czy PTC®), dzięki czemu można mieć pewność, że poradzi sobie nawet z najbardziej złożonymi projektami.

ThinkStation P360 jako podstawa Waszego nowego stanowiska

Pozostałe cechy Lenovo ThinkStation P360 Ultra sprowadzają się do obecności modułu Bluetooth 5.1, połączenia LAN 100/1000 Mb/s, bezprzewodowej karty AX211 Wi-Fi 6E, karty dźwiękowej Realtek ALC897-Q i preinstalowanego systemu WIndows 11 Professional. Dodatkowo przy zakupie w zestawie dostajemy myszkę i klawiaturę, a idealnym dodatkiem do tego trio będzie stosowny profesjonalny monitor… jak np. ThinkVision P27h-20.

Czytaj też: Wszystko, co musisz wiedzieć o ANC. Jak działa aktywna redukcja hałasu w słuchawkach?

Ten ekran łączy 27-calowy panel IPS zamknięty w wąskich ramkach o rozdzielczości QHD i znakomitym odwzorowaniu kolorów (średnia Delta E<2, 99% sRGB, 99% BT.709) z solidną podstawą i opcją zamontowania go na ramieniu (VESA 100). Jego podłączenie jest pestką, bo wystarczy do niego pojedynczy przewód USB-C, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Model ten doczekał się bowiem portu HDMI 1.4, DP 1.2 (input), DP 1.4 (output), wyjścia audio, pięciu dodatkowych USB 3.1 Gen 1 oraz połączenia Ethernet. Z takim zestawem praca może być tylko przyjemnością.

Materiał powstał we współpracy z Lenovo.

Lokowanie produktu