Mieszkańcy Przybrody nie potrzebują węgla do ogrzewania. Przyszłością polskiej wsi jest biomasa

Wieś Przybroda w Wielkopolsce została przyłączona do sieci ciepłowniczej zasilanej z eksperymentalnej biogazowni prowadzonej przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Jest to jedna z niewielu takich biogazowni wykorzystującej biomasę do produkcji ciepła i energii. Badacze z UP mają jednak jeszcze dalej idące plany wobec „zazieleniania” źródeł ciepła.
Mieszkańcy Przybrody nie potrzebują węgla do ogrzewania. Przyszłością polskiej wsi jest biomasa

We wsi Przybroda pod Poznaniem otwarcie ruszyła sieć ciepłownicza zasilana „zielonym ciepłem” z miejscowej biogazowni – dowiadujemy się w komunikacie prasowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, do którego należy Rolniczo-Sadownicze Gospodarstwo Doświadczalne obsługujące biogazownię.

Czytaj też: Rewolucyjna metoda magazynowania energii. Zamierzają wykorzystać gaz, którego mamy pod dostatkiem

Biogazownia w Przybrodzie posiada wiele zalet. Jak zapewniają naukowcy, rocznie jest ona w stanie produkować tyle ciepła, ile uzyskalibyśmy ze spalenia 800 ton węgla w ciągu roku z tą przewagą, że biogazownia nie emituje żadnych zanieczyszczeń powietrza. Jej moc elektryczna wynosi 499 kW, a cieplna – 560 kW.

Biogazownia produkująca „zielone ciepło”. Czy biomasa to przyszłość polskiej wsi?

W instalacji jest przerabiane na energię wiele rodzajów biomasy, w tym odchody zwierzęce. Prof. Jacek Dach, kierownik Pracowni Ekoenergetyki UP w Poznaniu tłumaczy, jak działa biogazownia:

Nasza biogazownia jest w zasadzie wszystkożerna. Wkładem mogą być bioodpady, właściwie wszystko z rolnictwa i przetwórstwa poza drewnem i jego odpadami.

Ponadto dowiadujemy się, że ciepło, które jest efektem ubocznym, jest dostarczane do 58 rodzin w Przybrodzie oraz wykorzystywane jest do ogrzewania wszystkich budynków gospodarstwa doświadczalnego.

Zielone ciepło także z metanu

Uniwersytet Przyrodnicze nie ogranicza jest tylko do rozwijania biogazowni rolniczych opartych na biomasie, których zresztą w Polsce jest jedynie 140. W ostatnich dniach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w centrum badawczym UP w Brodach Poznańskich powstanie pierwsza w Polsce biometanownia.

Czytaj też: Chiny zaliczają potężny skok w produkcji energii z paneli słonecznych. Ambitne plany Państwa Środka

Będzie to prototypowa instalacja, która również będzie produkować energię elektryczną i cieplną dzięki metanowi. Gaz zostanie wyprodukowany ze substratów o charakterze odpadowym. Co ważne, biometanownia nie będzie emitować żadnych uciążliwych dla człowieka zapachów.

Według prof. Dacha w Polsce drzemie olbrzymi potencjał pod kątem instalowania biogazowni rolniczych. Jego zdaniem w naszym kraju mogłoby powstać ich nawet 10-12 tysięcy, które zasilałyby tanim i ekologicznym ciepłem okoliczne wsie.