Dodali cement do paneli słonecznych. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania

W jaki sposób można wydłużyć żywotność paneli słoneczności? Między innymi poprzez ich ochładzanie. Nastawienie na wysokie temperatury przyspiesza spadek wydajności ogniw fotowoltaicznych oraz negatywnie wpływa na długość okresu ich najbardziej efektywnego użytkowania. Naukowcy obliczyli, co się stanie, kiedy dodamy warstwę materiału cementowego do ogniwa.
Dodali cement do paneli słonecznych. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania

Naukowcy z Politechniki w Turynie odkryli, że chłodzenie radiacyjne bazujące na materiale cementowym wydłuża żywotność ogniwa fotowoltaicznych. Chociaż to połączenie brzmi dość nietypowo, w rezultacie okazało się, że takie rozwiązanie znacznie wydłuża przydatność ogniw do użycia oraz poprawia wydajność nawet o 9 proc. O wszystkim dowiadujemy się z artykułu naukowego na łamach iScience.

Chłodzenie radiacyjnie polegające na odprowadzaniu ciepła z modułu fotowoltaicznego jest ważnym elementem w budowie ogniw, aby nie doprowadzić do ich przegrzania. Jak na razie większość takich radiatorów jest skonstruowanych z materiałów zawierających pierwiastki ziem rzadkich lub innych związków poddanych wielu procesom i reakcjom.

Czytaj też: Janusze fotowoltaiki. UOKiK wlepił srogą karę za kantowanie na panelach słonecznych

W porównaniu z tą tablicą Mendelejewa zwykły cement prezentuje się jako najprostszy środek do odprowadzania ciepła. Badacze wykorzystali fakt, że nawet najbardziej powszechny cement portlandzki ma zdolność do emisji promieniowania cieplnego w oknie atmosferycznym. A tworząc specjalną mieszankę, można osiągnąć materiał o właściwościach dielektrycznych, które będą miały wpływ na wydajność ogniwa.

Do paneli słonecznych można dodać cementu i będą jeszcze lepsze. „Na papierze” wszystko działa

Zatem naukowcy w swoich obliczeniach zakładając obecność cienkiej warstwy materiału cementowego w miejscu radiatora, odkryli, że wydajność ogniwa fotowoltaicznego wzrośnie o 9 proc., jego temperatura spadnie o 20 st., a żywotność wzrośnie w górnych granicach aż o 400 proc.

Czytaj też: Panele słoneczne w bloku staną się codziennością. Wyjaśniamy, kim jest prosument lokatorski i kto może skorzystać

Doniesienia z Włoch przynoszą dobre wiadomości nie tylko w kontekście ulepszenia kolejnych generacji paneli słonecznych, ale również otwierają nową drogę dla produkcji materiałów budowlanych 2w1, w strukturę których będą mogły być wmontowywane ogniwa fotowoltaiczne. Być może w przyszłości zamiast umieszczać moduły słoneczne na dachach po prostu będziemy układać dachówki z systemami fotowoltaicznymi. Niemniej jest to daleka wizja, a włoscy badacze zwracają uwagę, że wyniki ich obliczeń muszą doczekać się empirycznej konstrukcji takiego ogniwa z cementem. Póki co ich praca była czysto teoretycznym eksperymentem obliczeniowym.