Największa na świecie elektrownia wiatrowa już produkuję energię. Taki gigant może stanąć na polskim wybrzeżu

Początek 2023 roku przyniósł wiele nowych przetasowań na rynku energetyki wiatrowej. Na duńskim wybrzeżu właśnie zaczęła pracę największa na świecie turbina wiatrowa. W przyszłości komponenty do kolejnych takich wiatraków będą produkowane w Polsce. Niewykluczone, że podobne giganty za kilka lat staną również na naszym wybrzeżu.
źródło: Vestas.com, materiały prasowe

źródło: Vestas.com, materiały prasowe

Jak poinformował serwis gramwzielone.pl największa turbina wiatrowa na świecie właśnie rozpoczęła swoją pracę na wybrzeżu duńskim. Model V236-15.0 MW wyprodukowany przez firmę Vestas został postawiony w okolicach miasteczka Østerild. Tak rekordowa wielkość turbiny wynika ze średnicy obszaru omiatanego przez łopaty, która wynosi 236 metrów. Natomiast powierzchnia omiatania obejmuje powierzchnię 43 tys. m2.

Duńska elektrownia wiatrowa jest w stanie wyprodukować niebotyczne 80 GWh w ciągu roku. Jej maksymalna moc (co jest zaznaczone w nazwie modelu) wynosi 15 MW. Turbina przy maksymalnych obrotach będzie produkować energię odpowiadającą zapotrzebowaniu 20 tys. gospodarstw domowych.

Czytaj też: Rekord produkcji energii w Polsce. Turbiny wiatrowe wykręciły niemal maksimum, ale co się stało z nadwyżką?

Największa na świecie elektrownia wiatrowa już ruszyła. Ale nie pełną parą

Wiatrak zaoszczędzi do 38 tys. ton dwutlenku węgla rocznie – informuje Vestas. Jest to ekwiwalent usunięcia 25 tys. samochodów z dróg. Póki co V236-15.0 MW jeszcze nie działa ze swoją pełną mocą, ponieważ czeka na uzyskanie certyfikacji. Według informacji prasowej duńskiego potentata, firma już posiada wstępne umowy z inwestorami na pięciu różnych rynkach na dostawę energii o łącznej mocy 8 GW.

Czytaj też: Absolutny rekord świata pobity! Turbina wiatrowa osiągnęła taką moc, jakiej jeszcze nikt nie widział

Jest również polski akcent w tej historii: w przyszłości również w Polsce mają być produkowane niektóre elementy do tego modelu gigantycznej turbiny. Prawdopodobnie będą potem te turbiny instalowane na polskim wybrzeżu.

Czytaj też: Jest wyższa niż Pałac Kultury. W Chinach powstała największa turbina wiatrowa na świecie

Chociaż Dania jest absolutnym europejskim liderem w implementowaniu wiatrowych rozwiązań w energetyce, to za rogiem czyha groźny konkurent – Chiny. Państwo Środka nieustannie przekazuje informacje o kolejnych rekordowych turbinach nie tylko pod względem rozmiarów, ale także mocy. Wiemy już o turbinie z mocą 16 MW, ale Chińczycy są już w trakcie budowania jeszcze potężniejszej konstrukcji o mocy 18 MW.