Najpotężniejsze karty graficzne AMD dla twórców już dostępne. Ich kupno nie jest jednak proste

Pod koniec maja bieżącego roku oficjalnie karty graficzne AMD z serii Radeon Pro W7000 oficjalnie trafiły do sprzedaży. Te najpotężniejsze modele dla twórców od “Czerwonych” nie są jednak tak proste do kupienia, bo ich dostępność jest aktualnie ograniczona do kilku sklepów.
Najpotężniejsze karty graficzne AMD dla twórców już dostępne. Ich kupno nie jest jednak proste

Nowe karty graficzne AMD dla twórców pokonają ofertę Nvidii. Jednak nie wydajnością, a ceną

W połowie kwietnia poznaliśmy szczegóły wyjątkowych kart graficznych z myślą o profesjonalistach, które opracowała firma AMD, stawiając na nową architekturę RDNA 3 z chipletowym układem procesora graficznego. Innymi słowy, tak – to pierwsze modele do stacji roboczych, które robią użytek z tej architektury, a przede wszystkim podejścia, w ramach to którego łączy się w jednym pakiecie różne oddzielne matryce krzemowe. Te w kartach graficznych Radeon Pro W7000 są wykonane z wykorzystaniem 5- i 6-nm procesu technologicznego, co wedle AMD sprawia m.in. to, że procesor graficzny jest wydajniejszy o 54 procent “na wat” względem GPU na bazie architektury AMD RDNA2.

Czytaj też: Nowe procesory AMD sprawią, że Chromebooki będą jeszcze lepsze

Takie podejście sprawiło też, że nowe karty AMD mają aktualnie najszybszy interfejs, który łączy chiplety graficzne i pamięciowe z prędkością do 5,3 TB/s, a żeby dodać całości jeszcze większej dozy wyjątkowości, producent postarał się zarówno o wyjście wideo DisplayPort 2.1, jak i wsparcie rozdzielczości 12K. To więc coś, czego brakuje nawet w ofercie Nvidii ze znacznie droższymi modelami, więc Czerwoni wyróżniają się na rynku nawet zaawansowaniem.

Cechujący się 295-watowym TDP model Radeon Pro W7900 ma do zaoferowania rdzeń z 6144 procesorami strumieniowymi, pracuje przy taktowaniu na poziomie około 2,5 GHz, a przy tym ma dostęp do 48 GB pamięci GDDR6 z ECC za pośrednictwem 384-bitowej magistrali, co przekłada się na wydajność FP32 rzędu 61 teraflopów. Z kolei mniej zaawansowany Radeon Pro W7800 o 260-watowym TDP łączy 4480 procesorów strumieniowych przy tym samym taktowaniu z 32 GB pamięci tej samej klasy na mniej okazałej, bo 256-bitowej magistrali. Jego wydajność wynosi już 45 teraflopów.

Czytaj też: Masz ten nowy procesor AMD? Lepiej uważaj – może się zapalić. Firma wydała oficjalne oświadczenie

Pozostaje więc pytanie, gdzie tu kupić takie karty graficzne dla profesjonalistów w Polsce? Nawet nie myślcie o tym, żeby patrzeć dziś do popularnych sieciówek i marketów, bo przez kilka kolejnych miesięcy Radeony Pro W7000 w Europie powinny być dostępne do kupienia wyłącznie w sklepie internetowym ASBIS. W razie potrzeby będzie można również skorzystać z oferty sklepów, które oferują dostawy na cały świat. Przykładowo w USA dystrybutorem tych modeli będzie Exxact, a w rejonie APAC Ingram Micro oraz Daewon.

Czytaj też: Przenośne pecety w końcu mają sens. AMD pokazało potężne procesory do handheldów

Dostępność i ceny mogą się jednak różnić w zależności od regionu i popytu, ale możemy być pewni, że z czasem sytuacja ta ulegnie poprawie i nawet w X-Komie znajdą się oba Radeony. Zanim to nastąpi i zanim poznamy rynkowe ceny, powinniśmy spodziewać się, że Radeon Pro W7900 będzie kosztował 3999 dolarów, czyli 20700 zł, a Radeon Pro W7800 z zapowiedzianą ceną 2499 dolarów już około 18000 zł.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!