Kierunek – Polska. Ten nowoczesny myśliwiec rewolucjonizuje nasze siły powietrzne

Korea Południowa oficjalnie poinformowała o sfinalizowaniu prac nad FA-50GF. To nowoczesny myśliwiec, będący jednym z kilkudziesięciu, które przed rokiem zamówiła Polska, aby zwiększyć potencjał sił powietrznych naszego kraju.
Kierunek – Polska. Ten nowoczesny myśliwiec rewolucjonizuje nasze siły powietrzne

Myśliwce FA-50 sprawią, że Polska będzie jeszcze potężniejsza w przestworzach. Pierwszy egzemplarz już wyprodukowano

Przed rokiem Polska podpisała dwie umowy, które dotyczą dostawy lekkich myśliwców Korei Południowej dla Sił Powietrznych RP. W grę wchodzą dwa różne warianty myśliwców tego samego typu, które zostaną dostarczone wraz ze wsparciem technicznym, jak również pakietem logistycznym i szkoleniowym. Pod tymi względami zakupy nie będą więc w żadnym stopniu unikalne, ale same w sobie będą wyjątkowe ze względu na wysokość przeznaczonych na nie kwot. Mowa o kolejno 0,7 i 2,3 miliardach dolarów amerykańskich, a więc łącznie prawie 19 miliardach złotych.

Czytaj też: Lotnictwo USA sprawdziło nową broń. Drony będą spadać jak za dotknięciem magicznej różdżki

Ta mniej imponująca umowa za około 3,3 miliarda złotych dotyczy dostawy dwunastu myśliwców FA-50 w wersji Block 10, a ta ponad 3-krotnie droższa, trzydziestu sześciu myśliwców FA-50PL. W tej też kolejności będą realizowane, bo dostawy pierwszych dwunastu FA-50 zgodnie z treścią umowy, mają rozpocząć się w drugiej połowie 2023 roku. Oznacza to, że już za ledwie kilka miesięcy 23. Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim będzie mogła całkowicie porzucić poradzieckie myśliwce MiG-29 na rzecz nowoczesnych południowokoreańskich maszyn.

Czytaj też: Lotnictwo USA stworzyło rewolucyjną formę cementu

W tej sprawie już coś się ruszyło, jako że prezentacji doczekał się właśnie pierwszy z nowych myśliwców Polskich Sił Powietrznych, FA-50GF na publicznej ceremonii w Sacheon, około 300 kilometrów na południe od Seulu. Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę, z którą związano przyszłość polskiego lotnictwa, a więc przez Korea Aerospace Industries (KAI). Podczas niego spotkali się ministrowie obrony obu zaangażowanych państw, którzy nie szczędzili słów na pochwały i wielkie zapowiedzi co do zmian, które zainicjuje ta umowa.

Nowe myśliwce dla Polski, Kupiliśmy dziesiątki koreańskich FA-50 za grube miliardy

Czytaj też: Lotnictwo Rosji się sypie. Ciężki myśliwiec przechwytujący MiG-31 rozbił się… sam

Aktualnie wiemy, że pierwsze testy w locie myśliwców dla Polski odbędą się już w lipcu, a ich dwanaście egzemplarzy trafi do Polski do końca tego roku. Kolejnym krokiem będzie realizacja zamówienia na 36 egzemplarzy zmodernizowanego oryginału do wersji FA-50PL, co będzie miało miejsce w latach od 2025 do 2028 roku. Jeśli z kolei interesuje was to, czym dokładnie są te myśliwce i co potrafią, zachęcam do zapoznania się z wcześniejszym artykułem na temat FA-50.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!