Niesłychana kolaboracja Chin z Europą. Rekordowe ogniwo perowskitowe wyszło spod ich rąk

Może nie kolaboracja, a kooperacja i to uczonych z dwóch krajów: Chin i Szwajcarii. Międzynarodowy zespół naukowców opracował najwydajniejsze ogniw perowskitowe z heterozłączem. Ile wyniósł nowy rekord?
Przykładowe ogniwo perowskitowe / źródło: Dennis Schroeder, NREL, Wikimedia Commons, domena publiczna

Przykładowe ogniwo perowskitowe / źródło: Dennis Schroeder, NREL, Wikimedia Commons, domena publiczna

Perowskitowe ogniwa słoneczne (PSC) wciąż nie mogą wyjść dalej niż poza mury laboratorium. Tak przynajmniej możemy stwierdzić, śledząc rozwój tej technologii na świecie. Co prawda hybrydowe panele słoneczne zbudowane z krzemowych i perowskitowych półogniw za kilka lat najpewniej zawitają na rynku komercyjnym, to o pozostałych typach PSC możemy jeszcze niestety śnić. Niemniej badacze na całym świecie nie ustają w wysiłkach, aby opracować najlepsze ogniwa, jak to możliwe.

Czytaj też: Chiny postawiły kropkę nad i. Ogniwo perowskitowe ma powstać według ich reguł

Międzynarodowy zespół badaczy ze szwajcarskiej Politechniki w Lozannie oraz kilku chińskich instytucji naukowych, w tym Chińskiej Akademii Nauk, pracowali nad stworzeniem ogniwa perowskitowego z heterozłączem 2D/3D. Wyniki swojej pracy opublikowali na łamach czasopisma Advanced Materials.

Ogniwo perowskitowe zwalcza problem z pasywacją. Wykorzystali do tego materiał 2D

Autorzy badań zwracają na początku uwagę na to, że jednym z problemów ograniczających dalszy rozwój perowskitów są niedoskonałe metody pasywacji. Tylko wspomnę, że pasywacją nazywamy proces wytwarzania na powierzchni substancji aktywnej chemiczne warstwy pasywnej, która powstaje wskutek reakcji z otoczeniem.

Czytaj też: Małe, elastyczne i bez trującej chemii. To ogniwo perowskitowe powstało na terenie Europy

Na tę bolączkę naukowcy znaleźli jedno rozwiązanie – perowskity 2D. Ich zdaniem, nie wymagają one dużej pasywacji granicy faz. Finalnie badacze skonstruowali heterozłączowe perowskitowe ogniwo słoneczne 2D/3D, które osiągnęło sprawność konwersji energii na poziomie 25,32 proc. Jest to rekord dla tego typu jednostek. Trzeba dodać, że pobity rekord dotyczy ogniwa o małej powierzchni. Natomiast większe ogniwo liczące 29 cm2 zaprezentowało sprawność rzędu 21,48 proc.

Czytaj też: Oto pierwsze takie tandemowe ogniwo perowskitowe! Powstało w Chinach i zadziwia stabilnością

Całkiem obiecująco również prezentuje się ogniwo pod względem stabilności. Po 2000 godzinach pracy w punkcie maksymalnej mocy zachowało wciąż 90 proc. swojej początkowej wydajności. Gdzie będzie można zamontować chińsko-szwajcarski wynalazek? Autorzy podają kilka zastosowań, w tym instalację na ścianach budynków, na dachach samochodów elektrycznych oraz w konwencjonalnych farmach fotowoltaicznych. Brzmi to wszechstronnie, a jak będzie w praktyce? Na to jeszcze musimy poczekać.