Okręty wojenne USA będą nie do pokonania. Zyskują potężne ulepszenie

Lockheed Martin pochwalił się ogromnym osiągnięciem, które przełoży się bezpośrednio na okręty wojenne USA, które po stosownym ulepszeniu będą mogły skontrować najgroźniejsze pociski przeciwokrętowe wrogów.
Okręty wojenne USA będą nie do pokonania. Zyskują potężne ulepszenie

PAC-3 MSE dla okrętów. Niedawny test jednoznacznie potwierdził gotowość systemu AEGIS na ulepszenie

Lockheed Martin pomyślnie zakończył test pocisku PAC-3 MSE z systemem Aegis Combat System, który to jest aktualnie używany na okrętach marynarki wojennej w celu zapewnienia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Test był częścią programu SMIP (Surface-to-Air Missile Improvement Program) Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, który ma na celu integrację pocisku PAC-3 MSE z systemem Aegis w celu wzmocnienia warstwowej obrony okrętów przed różnymi zagrożeniami. Najwyraźniej momentu tej integracji nie opóźni sam pocisk PAC-3 MSE, jako że wykazano właśnie jego zdolność do przechwytywania poddźwiękowego pocisku manewrującego w środowisku morskim. Dokonano tego z jednoczesnym wykorzystaniem danych z radaru Aegis oraz systemu dowodzenia i kontroli.

Czytaj też: Armia USA miała w swoim arsenale pociski tak przerażające, że zostały zakazane

System obrony przeciwrakietowej THAAD , test PAC-3 MSE, PAC-3 MSE

PAC-3 MSE to najnowsza wersja pocisków Patriot Advanced Capability 3, które zostały zaprojektowane do niszczenia celów poprzez bezpośrednie trafienie (hit-to-kill) i wprowadzonych do systemu Patriot pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Pociski PAC-3 MSE mają aktywne naprowadzanie radarowe, a ich głównym celem było zwiększenie zdolności do zwalczania pocisków balistycznych, jako że są częścią taktycznego systemu antybalistycznego opartego na mobilnej platformie lądowej, która służy do bezpośredniej obrony konkretnych obszarów. W ogólnym rozrachunku może zwalczać pociski balistyczne, pociski manewrujące, samoloty i drony, a do tego w wersji MSE ma większy silnik i większą manewrowość niż poprzednie warianty PAC-3.

Czytaj też: Wojna na kodach. Ukraina zyskuje przewagę bez wystrzelenia choć jednego pocisku

PAC-3 MSE jest ewolucją pocisku PAC-3 CRI, który sam w sobie był rozwinięciem wcześniejszych pocisków PAC-2 MIM-104C i MIM-104A. PAC-3 MSE ma większy silnik rakietowy, zmodyfikowany korpus oraz ulepszone siłowniki, co w połączeniu zapewnia mu większy zasięg, wysokość i manewrowość względem poprzedników. Pociski te są częścią systemu Patriot z dostępem do 16 sztuk w jednej wyrzutni, który jest mobilnym przeciwlotniczym systemem lądowym. Mogą zwalczać cele na dystansach od 15 do 45 km i wysokości od 15 do 20 km.

System obrony przeciwrakietowej THAAD , test PAC-3 MSE, PAC-3 MSE

Czytaj też: Giganci przemysłu zbrojeniowego łączą siły. Te wyrzutnie pocisków będą kolosalne

Lockheed Martin jest głównym producentem pocisku PAC-3 MSE i systemu Aegis oraz współpracuje z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych i amerykańską Agencją Obrony Przeciwrakietowej w celu osiągnięcia zdolności operacyjnej do 2025 roku. Warto podkreślić, że te pociski są już aktywnie wykorzystywane, jako że PAC-3 MSE jest już w rękach 14 krajów, a w tym nawet Polski oraz Japonii, a dwanaście kolejnych państw czeka na ich dostawy po podpisaniu stosownych umów.