Największa tajemnica amerykańskiego lotnictwa ujawniona przez NGAD. Nowy przepis USA na zniszczenie wrogów?

Czym będzie myśliwiec USA nowej generacji, czyli NGAD, który zastąpi F-22? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie od dawna, a dziś dostaliśmy kolejną wskazówkę co do tego, jak może wyglądać to arcydzieło awioniki i tym samym największa tajemnica amerykańskiego lotnictwa.
Największa tajemnica amerykańskiego lotnictwa ujawniona przez NGAD. Nowy przepis USA na zniszczenie wrogów?

Skunk Works zdradził wygląd myśliwca NGAD? Aktualnie ten samolot bojowy to największa tajemnica amerykańskiego lotnictwa

Skunk Works, czyli wyjątkowy dla firmy Lockheed Martin oddział rozwijający unikalne projekty, który słynie z pionierskich prac w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki, opublikował niedawno ciekawą grafikę w swoich mediach społecznościowych. Wielu uważa, że render ujawnił nic innego, jak kształt NGAD (Next Generation Air Dominance), czyli nowoczesnego amerykańskiego myśliwca odrzutowego 6. już generacji. Wszystko przez uderzające podobieństwa projektu do cech konstrukcyjnych związanych właśnie z programem NGAD, w ramach to którego poddaje się aktualnie testom trzy samoloty.

Czytaj też: Czas na rewolucję wojskowego uzbrojenia. Oto przepis USA na zniwelowanie najnowszego zagrożenia

Dla amerykańskiego lotnictwa NGAD stanowi kluczowe przedsięwzięcie w zwiększaniu możliwości Stanów Zjednoczonych w zakresie przewagi powietrznej. Program ten ma na celu opracowanie nowej generacji samolotów wojskowych, które przewyższają możliwości istniejących platform z F-35 na czele, wykorzystując zaawansowane technologie, funkcje stealth, ulepszone systemy awioniczne oraz wyniesione na nieznany do tej pory poziom zaawansowania możliwości bojowe.

Zakończenie programu NGAD oznacza przejście do następnej ery wojny powietrznej i ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dlatego właśnie od zawsze uważa się, że to firmie Lockheed Martin przypadnie jego produkcja, jako że ten amerykański producent opracował już takie dzieła, jak SR-71 Blackbird, F-117 Nighthawk czy ciągle służące myśliwce wielozadaniowe F-35. Przez już nawet nie lata, a długie dekady oddział konsekwentnie przesuwał granice technologii lotniczej i kosmicznej, opracowując najnowocześniejsze samoloty, które na nowo definiowały możliwości współczesnego lotnictwa.

Czytaj też: Miały odejść, ale czeka je świetlana przyszłość. Armia USA szykuje rewolucję

Innymi więc słowy, NGAD będzie przykładem czegoś, czego świat awiacji jeszcze nie widział, a tak przynajmniej sugerują wymagania projektowe oraz aktualny rozwój technologii od czasu zaprojektowania m.in. F-35, co było widać już przy bombowcu B-21 Raider. Wprawdzie na tę chwilę nie znamy jeszcze żadnych konkretnych szczegółów ani specyfikacji NGAD, ale zakładamy, że będzie przełomowy już od samych podstaw, a ujawniony właśnie przez Skunks Works render sugeruje akurat zupełnie nowe podejście do aerodynamiki, które bezpośrednio łączy się z głównymi założeniami programu.

Czytaj też: Dzięki WSEP lotnictwo USA zyskuje znacznie więcej, niż może się nam wydawać

Niestety niewiele możemy powiedzieć na temat samego renderu oprócz tego, że znacząco odbiega od projektów standardowych myśliwców i w pewnym sensie przypomina coś w rodzaju połączenia bombowców stealth z rosyjskim Su-57. Pewne jest jednak, że ma wiele wspólnego z zaprezentowanymi wcześniej renderami NGAD od Lockheed Martina, który zapewne rzeczywiście publikuje powiązane z tym samolotem materiały marketingowe, czego właśnie jesteśmy świadkami.