Decyzja zapadła. Najbardziej zaawansowane okręty podwodne coraz bliżej

Australia, Wielka Brytania oraz USA założyły sojusz AUKUS, którego owocem będą m.in. najbardziej zaawansowane okręty podwodne. Właśnie poznaliśmy kolejny krok w dążeniu do ich opracowania i zbudowania.
Decyzja zapadła. Najbardziej zaawansowane okręty podwodne coraz bliżej

Okręty podwodne AUKUS będą służyć Wielkiej Brytanii oraz Australii

W wojnie na morzach i oceanach od zawsze postęp to podstawa do uzyskania przewagi. Od skromnych początków drewnianych statków do niszczycielskich pancerników, od cichych okrętów podwodnych z kilkoma torpedami po podwodne olbrzymy z pociskami balistycznymi – marynarki wojenne na całym świecie nieustannie ewoluowały, aby sprostać strategicznym zagrożeniom, a dziś stoimy na progu kolejnej znaczącej transformacji w tym sektorze, bo stworzenia okrętów podwodnych AUKUS.

Czytaj też: Fregata do zadań specjalnych. Ten okręt pobije obszar o coraz okazalszym potencjale

We wrześniu 2021 roku dowiedzieliśmy się o współpracy AUKUS między Australią, Wielką Brytanią oraz Stanami Zjednoczonymi, która to ma zapewnić temu pierwszemu państwu atomowe okręty podwodne. W ogólnym rozrachunku głównym celem trójstronnego porozumienia jest wzmocnienie bojowych predyspozycji Australii i choć obejmie on również pociski, to atomowe okręty podwodne AUKUS są w tym najważniejsze. Okręty, w kwestii których wreszcie podjęto ważne decyzje.

Czytaj też: Małe i potężne. Rosja zwodowała nowe okręty, których można się bać

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało o przyznaniu kontraktów o łącznej wartości aż czterech miliardów funtów trzem gigantom branży, bo BAE Systems, Rolls-Royce i Babcock na postawienie podwalin pod okręty podwodnego AUKUS, które finalnie będą służyć zarówno Wielkiej Brytanii, jak i Australii. Wiemy, że zostaną one oparte o projekt zupełnie nowej generacji, wykorzystają reaktory jądrowe firmy Rolls-Royce, które są znane z wysokiego bezpieczeństwa i wydajności oraz będą dzierżyć pionowy system wyrzutni (VLS), z którego będzie można wystrzeliwać różne typy pocisków, a w tym hipersoniczne ARRW.

Program AUKUS ma finalnie zaowocować zbudowaniem ośmiu okrętów podwodnych dla Australii i choć każdy z nich będzie napędzany reaktorem jądrowym, to uzbrojenie będzie trzymane z dala od nuklearnej potęgi. Od samego początku tego programu wielokrotnie podkreślano, że uzbrojone tych okrętów podstawnych będzie bazowało wyłącznie na konwencjonalnych broniach, a nie tych atomowych. 

Czytaj też: Ten okręt podwodny miał być niewidzialny. Rosja właśnie go straciła… i to najpewniej na dobre

W ogólnym rozrachunku projekt AUKUS to coś więcej niż tylko okręt podwodny. To świadectwo tego, czego narody mogą dokonać, gdy łączą siły. Symbolizuje przyszłość, w której cud techniki będzie na czele zapewniania pokoju i bezpieczeństwa. Oczekuje się, że pierwsze brytyjskie okręty podwodne wypłyną na szerokie wody pod koniec lat 30. XX wieku, a ich australijskie odpowiedniki na początku lat 40. XX wieku.