Sony nie chce, żebyś grał na własnym PlayStation 5. Zaraz… co?

Jak tam granie na PlayStation 5? Dobrze? Sprzęt spisuje się na tyle dobrze, że nawet nie patrzycie na kosztującego znacznie więcej peceta o tej samej wydajności? Jeśli tak, to najnowsza decyzja Sony wyda się wam wręcz absurdalna.
Sony nie chce, żebyś grał na własnym PlayStation 5. Zaraz… co?

Granie w chmurze, a nie lokalnie na PlayStation 5, czyli jak to Sony gra w szachy 5D

630 złotych – tyle rocznie musicie wydać na subskrypcję PlayStation Plus Premium, aby zapewnić sobie m.in. dostęp do funkcji strumieniowania gier z chmury, katalogu klasycznych gier oraz wersji próbnych wielu tytułów. Innymi słowy, ta najdroższa forma subskrypcji w ofercie Sony wyróżnia się zwłaszcza możliwością strumieniowania gier, czyli usługą, która nadchodzi na PlayStation 5 wielkimi krokami. Najpierw zostanie uruchomiona w Japonii (17 października), następnie w Europie (23 października), a finalnie w Ameryce Północnej (30 października).

Czytaj też: Test Viper VP4300 Lite 2 TB. Superwydajny dysk do komputera i PlayStation 5

Ta nowa funkcja, którą Sony oferuje członkom PlayStation Plus Premium, umożliwia strumieniowanie gier PS5 z katalogu gier PlayStation Plus, wersji próbnych gier i własnej biblioteki cyfrowej PS5 w jakości do 4K/60FPS. Innymi słowy, jest to zarówno kolejny krok przyzwyczajania nas do wersji cyfrowych, jak i tego, że wcale nie potrzebujemy wydajnego sprzętu, żeby grać w gry – do tego wystarczy byle smartfon czy laptop z dobrym Wi-Fi. Tyle tylko, że mając PlayStation 5, nierozsądne wydaje się granie w gry z wykorzystaniem strumieniowania z centrum danych… a przynajmniej z pozoru.

Czytaj też: Oto nowe PlayStation 5. Jest dokładnie takie, jak myślisz

Grając na PlayStation 5 “lokalnie”, czyli odpalając grę fizycznie na swoim sprzęcie, zyskujecie zauważalnie wyższą jakość grafiki oraz płynność i nie musicie martwić się o prędkość łącza Internetowego czy awarię centrum danych. Z drugiej jednak strony strumieniowanie gier bezpośrednio na PlayStation 5 uwalnia was od potrzeby instalacji tychże tytułów i zajmowania cennej przestrzeni dyskowej, a na dodatek zmniejsza obciążenie sprzętu i tym samym zarówno zużycie energii, jak i generowany hałas.

0x010F=Sony Interactive Entertainment Inc.|0x012F=7.80.00.00-00.00.01.2.1|0x0152=0x00000004|

Czytaj też: Niech ktoś powie, że to żart. PlayStation 5 w takim wydaniu to jedna wielka przesada

Innymi słowy, strumieniowanie na PS5 sens ma…, ale głównie w przypadkach, kiedy chcemy szybko przetestować grę bez potrzeby jej pobierania oraz instalacji. Kiedy już uznamy, że dany tytuł jest godny naszego czasu, lepiej pobrać go, aby zapewnić sobie możliwie najlepsze wrażenia z gry. Bez takiego podejścia sens kupowania PlayStation Plus Premium głównie z myślą o usłudze strumieniowania na konsolę nie wydaje się zbyt rozsądne.