Sztuczna inteligencja opanowana do perfekcji. Przez układ SN40L Nvidia może zacząć się bać

Aktualnie Nvidia jest uznawana za giganta na rynku układów półprzewodnikowych przeznaczonych do obliczeń SI, ale sektor ten jest na tyle obszerny, że sukces na nim może odnieść znacznie więcej firm i SambaNova z układem SN40L jest tego świetnym przykładem. 
Sztuczna inteligencja opanowana do perfekcji. Przez układ SN40L Nvidia może zacząć się bać

Procesor do zadań specjalnych. SN40L od Samba Nova ustanawia nowe reguły na rynku układów SI

Startup SambaNova z Palo Alto zajmuje się aktualnie produkcją chipów stworzonych specjalnie do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją i tak się składa, że proponowany przez nią układ SN40L jest przepotężny. Nic w tym dziwnego, bo jego główną rolą jest obsługa aplikacji o wysokim zapotrzebowaniu na moc obliczeniową, a dokładniej mówiąc, firmowej platformy SamvaNova Suite, będącą przykładem  LLM, czyli “dużego modelu językowego”. Ten innowacyjny chip jest zaprojektowany do przyspieszania uczenia modeli przy jednoczesnym minimalizowaniu całkowitych kosztów operacyjnych, co potencjalnie może zagrozić pozycji Nvidii na rynku. Jeśli nie już dziś, to z pewnością w przyszłości.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja wkracza do Outlooka. Będziesz z niej skorzystać – czy tego chcesz, czy nie

Zaawansowany procesor SN40L firmy SambaNova może pochwalić się zdolnością obsługi modelu o 5 bilionach parametrów oraz sekwencjach długości 256k+ na pojedynczym węźle systemowym. To ma pozycjonować go na poziomie realnej alternatywy dla tego, co ma do zaoferowania Nvidia, która niedawno wprowadziła na rynek swoją najpotężniejszą platformę tego typu, czyli GH200. Jest w tym jednak mały problem – kwestia dystrybucji SN40L jest znacznie bardziej ograniczona. 

Czytaj też: Sztuczna inteligencja zyskuje świadomość? Ta metoda dostarczy odpowiedzi

Firma SambaNova sprzedaje go bowiem wyłącznie w połączeniu ze swoją pionierską aplikacją biznesową Suite, a tego typu duet ma ponoć zapewniać klientom ogromną potęgę do stworzenia aplikacji LLM. Te będą mogły konkurować nawet z GPT-4, więc chętnych nie powinno brakować, ale niestety szczegółów co do ceny i dostępności tego produktu SambaNova nie znamy.

Czytaj też: Świat zyskał nowy przepotężny czołg. Jest niezniszczalny i wykorzystuje sztuczną inteligencję

Firma jest zresztą przekonana o sukcesie swojego produktu, twierdząc, że połączenie Suite oraz produkowanego w fabrykach TSMC układu SN40L będzie przełomem, a ciągle niezałatana luka popytowa w tym segmencie sprawi, że ich sprzedaż tego produktu będzie pestką. Zwłaszcza że ten właśnie duet “zaoferuje zdolność obsługi większej ilości pamięci z najinteligentniejszym rdzeniem obliczeniowym”.