HyperOS nie dla każdego. Xiaomi stawia warunki aktualizacji

Podczas premiery Xiaomi 14 na chiński rynek został wprowadzony też system operacyjny HyperOS, mający z czasem zastąpić nakładkę MIUI. Co najważniejsze, od razu też zapowiedziano, że będzie on dostępny globalnie, a niedawno nawet poznaliśmy wstępny harmonogram. Teraz jednak Xiaomi postawiło warunki aktualizacji i wcale nie chodzi o rok produkcji smartfona.
HyperOS nie dla każdego. Xiaomi stawia warunki aktualizacji

HyperOS zastąpi MIUI, jest jednak pewne ALE

Stworzenie własnego systemu operacyjnego było dla Xiaomi kolejnym krokiem w rozwoju, bo wraz z rosnącą gamą inteligentnych produktów Xiaomi, MIUI było już niewystarczające. Firma dawno wyszła poza smartfony, a nowe oprogramowanie pomoże powiązać w jeden ekosystem produkty z 200 kategorii. Xiaomi zintegrowało go oczywiście z Androidem 14, ale sam HyperOS został zbudowany na Linuksie i wykorzystuje system Vela w celu zwiększenia wydajności i zarządzania zasobami. Oferuje funkcje takie jak HyperConnect zapewniający płynną łączność z urządzeniami i HyperMind AI do inteligentnego dostosowywania urządzeń, których celem jest podniesienie poziomu doświadczeń użytkowników w przypadku produktów producenta. 

Czytaj też: Mnóstwo nowoczesnych funkcji, ale nie za darmo. Wszystko, co wiemy o Galaxy S24 przed premierą

Na szczęście Xiaomi nie idzie w ślady Huawei i swój system rozpowszechni globalnie. Dzień po premierze poznaliśmy listę chińskich modeli uprawnionych do aktualizacji, natomiast przed kilkoma dniami – urządzenia dostępne na rynku międzynarodowym. HarmonyOS trafi do 8 smartfonów (i jednego tableta) już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Czytaj też: Masz ten smartfon Xiaomi? Wkrótce dostaniesz aktualizację HyperOS

Sam system wizualnie zmieni niewiele. Zrzuty ekranu, jakie pojawiły się w sieci, pokazały, że przynajmniej na pierwszy rzut oka różnice będą kosmetyczne.  Co dokładnie zmieni się w środku, jeszcze się przekonamy.

Warto jednak wiedzieć, że Xiaomi postawiło pewien warunek aktualizacji. Jak przekazał serwisowi Android Authority, nawet jeśli masz urządzenie z powyższej listy, to mając odblokowany bootloader, nie masz co liczyć na HyperOS. Ponadto jego odblokowywanie będzie domyślnie wyłączone na modelach z tym systemem. Obecnie, aby odblokować telefon Xiaomi, firma wymaga przesłania aplikacji za pośrednictwem aplikacji dla systemu Windows i odczekania tygodnia, aż w końcu będzie można odblokować program bootloader. Jak się natomiast dowiedzieliśmy, chińcy użytkowncy HyperOS będą musieli nie tylko przeczekać tygodniowy okrea, ale też zdobyć 5.poziom na swoich forach społecznościowych. Na temat warunków dla pozostałych użytkowników Xiaomi jeszcze się nie wypowiedziało.

Czytaj też: YouTube walczy z blokerami reklam, ale użytkownicy tak łatwo się nie poddają

Producent zapowiedział też, że te ograniczenia nie dotyczą jedynie pierwszej instalacji HyperOS, ale też kolejnych aktualizacji. Na szczęście, jeśli wyłączymy bootloadera, natychmiast otrzymamy zaległe uaktualnienia. Z tym jednak też trzeba uważać, bo pojawi się limit – dozwolone będą tylko trzy odblokowania urządzeń rocznie (w Chinach, na pozostałych rynkach jeszcze nie wiadomo).

Tak rygorystyczne zasady zostały wprowadzone z powodów bezpieczeństwa, tak firma przekazała serwisowi Android Authority:

Aby chronić bezpieczeństwo urządzenia, uniknąć wycieku danych i zapewnić użytkownikom bezpieczniejsze i stabilniejsze doświadczenia, odblokowywanie bootloadera będzie domyślnie wyłączone w Xiaomi HyperOS. Poprzednie systemy operacyjne, takie jak MIUI 14, nadal zachowały możliwość odblokowania, ale użytkownicy nie będą już otrzymywać żadnych aktualizacji Xiaomi HyperOS, jeśli pozostawią swoje urządzenia w stanie odblokowanym.