Play rozpędza Internet mobilny do 1 Gb/s. Trzeci operator ma już nowe 5G

Play dołącza do Orange i T-Mobile i jako trzeci operator uruchamia nową sieć 5G na częstotliwościach nabytych w zakończonej niedawno aukcji. Tym samym Internet mobilny Fioletowych rozpędził się do 1 Gb/s, a operator zapewnia o szybkiej rozbudowie zasięgu nowego pasma.
Play rozpędza Internet mobilny do 1 Gb/s. Trzeci operator ma już nowe 5G

Play z lekkim opóźnieniem uruchamia nowe 5G, ale nie ze swojej winy

Sieć 5G działa w Play od grudnia 2019 roku, ale podobnie jak w przypadku pozostałych operatorów wykorzystywana była do tego wycięta część częstotliwości sieci LTE. Podobnie jak Orange i T-Mobile, fioletowe 5G wykorzystywało do tego pasmo 2100 MHz.

Play jako trzeci operator zaczyna korzystać z nowego pasma częstotliwości zakresu 3400-3600 MHz. Opóźnienie względem konkurencji wynikało z nieco wydłużonej biurokracji. Blok pasma nabytego w ramach aukcji, który trafił w ręce Play, ma ograniczenia terytorialne. W niektórych miejscach Polski w zakresie pasma Play obowiązują i będą obowiązywać jeszcze przez kilka lat, istniejące rezerwacje częstotliwości. Fioletowi muszą tak uruchamiać swoją sieć, aby, mówiąc wprost, ich sieć nie gryzła się z już działającymi. Z tego powodu weryfikacja techniczna wniosków o pozwolenie na wykorzystywanie nowego pasma wymagała ze strony Urzędu Komunikacji Elektronicznej nieco więcej pracy, stąd opóźnienie względem Orange i T-Mobile.

Cyztaj też: 5G Bardziej – jeszcze szybszy internet dla klientów T-Mobile

5G z prędkością 1 Gb/s i szybka rozbudowa sieci. Co się dzieje z czwartym operatorem?

Podczas gdy Orange i T-Mobile uruchomili nową sieć 5G na ponad 1000 nadajników, Play zaczyna nieco skromnie, na starcie uruchamiając ich 215. Zasięg obejmuje m.in. Bydgoszcz, Lublin, Łódź, Toruń i Warszawę oraz mniejsze miejscowości, jak np. Ryki czy Władysławowo. Fioletowi zapowiadają jednak szybkie zmiany i objęcie zasięgiem nowych częstotliwości 25% populacji Polski do końca I kwartału 2024 roku. W jaki sposób jest to liczone? Trudno powiedzieć, ale zapowiedzi są bardzo ambitne. Z drugiej strony nie zapominajmy, że w samym 2023 roku Play uruchomił 1 050 nowych stacji bazowych, więc o brak tempa w rozbudowie sieci nie możemy ich posądzać.

Nadal nie wiemy, jakie plany ma dotychczasowy lider prędkości pobierania w sieci 5G – Plus. Jeśli nie rozpocznie szybkiego wdrażania nowych częstotliwości, do których w końcu też nabył prawa, może nie dalej jak w na początku II kwartału roku stracić pozycję lidera.

Play na razie nie zapowiada żadnych nowych, dedykowanych ofert, ale w ramach obecnych promocji oferuje 50% rabatu na smartfony z 5G, Internet bez limitu prędkości i danych oraz duże pakiety internetowe w ofertach na kartę.

Czytaj też: Nowe 5G z prędkością ponad 1 Gb/s. Wiemy już, gdzie działa