Turcja wzmacnia morską potęgę. Pierwsze dwa takie okręty weszły właśnie na służbę

Marlin Sida TCB 1101 i TCG Istanbul już na służbie. Tak oto Turcja wzmacnia swoją marynarkę wojenną, stawiając na nowoczesne projekty i rozwiązania, które umożliwią państwu przeprowadzanie jeszcze bardziej skomplikowanych operacji.
Turecki bezzałogowiec Marlin
Turecki bezzałogowiec Marlin

Pierwszy dron nawodny i fregata już na służbie w tureckiej marynarce

Zacznijmy od tego, że państwo dronami słynące, wprowadziło właśnie do swojej marynarki wojennej pierwszego nawodnego bezzałogowca, czyli po prostu okręt bez załogi. Mowa o dronie Marlin Sida TCB 1101, który to zaliczył ceremonię oddania do użytku w stoczni Sefine w Yalova i jednocześnie podkreślił zaangażowanie Turcji w modernizację swoich sił morskich.

Czytaj też: Turcja ma kolejnego wojskowego bezzałogowca, którym chce podbić świat

Ten dron opracowany przez Aselsan i stocznię Sefine wyróżnia się 15-metrową długością i zasięgiem operacyjnym na poziomie 740 km. Jest wyposażony w możliwości walki elektronicznej i zdalnie sterowaną stację uzbrojenia 12,7 mm, a do tego ma odgrywać kluczową rolę w wojnie morskiej, oferując strategiczną elastyczność w różnych operacjach morskich. Na tym jednak wzmacnianie tureckiej marynarki się nie skończyło.

Flota tureckiej marynarki wojennej została dodatkowo wzmocniona przez wprowadzenie na służbę TCG Istanbul, czyli pierwszej opracowanej przez Turcję fregaty o oznaczeniu F515. Mowa o przykładzie typu Istanbul, który jest niezwykłym przykładem wyjątkowego owocu tureckiego przemysłu stoczniowego i zaawansowanej broni morskiej. Jest nowym dodatkiem do tureckiej floty morskiej i ma odgrywać istotną rolę w zabezpieczaniu interesów morskich kraju, który został nie tylko zaprojektowany, ale też zbudowany od podstaw przez turecką firmę STM w ramach programu MILGEM.

Czytaj też: Turcja wniosła w przestworza swojego najpotężniejszego drona bojowego

Typ Istanbul nie jest jednak całkowicie nowy. To powiększona i ulepszona wersja korwety przeciw okrętom podwodnym typu Ada. Ma wyporność około 3000 ton i mierzy około 113 metrów długości. Może osiągnąć maksymalną prędkość 53,7 km/h, a po wypłynięciu może przeprowadzać misje przez maksymalnie piętnaście dni. Okręt ten jest wyposażony w 76 mm działo morskie Oto Melara Strales, system pionowego startu Mk 41 (VLS), poczwórną wyrzutnię pocisków Harpoon, poczwórną wyrzutnię pocisków Atmaca, dwa systemy broni bliskiego zasięgu Aselsan Gökdeniz, dwie potrójne wyrzutnie torped i dwie wyrzutnie wabików.

Czytaj też: Turcja pokazała swoją nową broń. BARKAN to dron, którego się nie spodziewaliśmy

TCG Istanbul posiada również zaawansowane systemy walki elektronicznej i zarządzania walką, czujniki i radary, układ napędowy i funkcje stealth. Dlatego właśnie nie jest to pierwszy lepszy okręt, a rzeczywiście perełka o wysokim poziomie możliwości bojowych, która znacząco wzmocniła turecką marynarkę.