Kanały tematyczne nowej generacji – czyli kablówka 4.0

Pamiętacie zachwyty w „Kochaj albo rzuć” nad liczbą kanałów w amerykańskiej kablówce? A może licytację operatorów jak Cyfra+, Cyfrowy Polsat, Toya, Multimedia, UPC na liczbę kanałów tematycznych? W ostatnich dniach Player.pl dorzucił 15 nowych kanałów. Tak 15 nowych kanałów TVN. W tym kanał „TVN rajska miłość” i „TVN życie jak w bajce” – oto nowa era kanałów tematycznych.
Kanały tematyczne nowej generacji – czyli kablówka 4.0

Jakie kanały dodał TVN?

Mamy rok 2024, szeroki dostęp do serwisów VOD, lada moment pojawi się na naszym rynku Max łączący HBO Max z treściami TVN. Tymczasem jeden z najpopularniejszych serwisów streamingowych w Polsce odpala „klasyczne” kanały telewizyjne, kanały tematyczne. I jest ich aż 15. To całodobowe kanały, które znajdziemy bez żadnych opłat w serwisie i aplikacji player.pl – warunkiem jest jedynie zalogowanie się do usługi. A nowe stacje to:

 • TVN Kultowe Seriale
 • TVN Telenowele
 • TVN Seriale o Kobietach
 • TVN Mpmenty Prawdy
 • TVN Prawo i Życie
 • TVN Szpitalne Historie
  TVP Życie jak w Bajce
 • TVN Talk Show
 • TVN Usterka
 • TVN Kryminalne
 • TVN Rewolucje w Kuchni
 • TVN Moto

I tak niektóre brzmią jak kolejne dodatki do The Sims, to jednak przede wszystkim są nawiązaniem do najpopularniejszych audycji jakie przez ostatnie lata produkował TVN.

Czytaj też: Jakościowa granda! Miało być 8K, 4K, a jest coraz gorzej

Pomysł TVN (Warner Bros) genialny w swej prostocie

Czym są nowe kanały tematyczne? To zapętlone archiwa TVN z danych kategorii, niektóre odgrzebane po latach (jak Szymon Majewski show), inne żywcem zdjęte z głównej anteny. Projekt jest idealny dla osób, które potrzebują łatwej i przyjemnej rozrywki i nie chce im się wyszukiwać treści, szukać po odcinkach itd. A w dodatku pomiędzy treści można wkomponować reklamy. Szybki pomysł jak monetyzować stare treści, jak łatwo wydłużyć czas pobytu w usłudze, jak zachęcić do korzystania z serwisu osoby, które niekoniecznie chcą płacić za treści, jak powoli przenosić osoby właśnie z kablówek do aplikacji i usług VOD.

TVN WBD robi aktualnie porządki, wygasza serwis VOD.pl, a do playera wracają bezpłatne treści. I ta strategia zdecydowanie zasługuje na uznanie. Pozostaje jeszcze pytanie jak to będzie wyglądać w przyszłości po pojawieniu się platformy Max. Czy player.pl zostanie właśnie serwisem, głównie z tymi darmowymi treściami, czy będziemy mieć dwa serwisy równolegle, Max bardziej premium, a player.pl rozwiązaniem trochę dla maruderów i swoistym pomostem pomiędzy klasyczną telewizją, a VOD. Wydaje się, że właśnie taka strategia została przyjęta.

Czytaj też: Telewizory w 2024 roku będą jasne, ale nudne

Tak wygląda przyszłość telewizji

To co przyniósł TVN pokazuje właściwie jak dziś wyglądają dziesiątki kanałów telewizyjnych. Tylko zamiast je zamykać, najpewniej będą się mnożyć. W ostatnich dniach podczas premiery telewizorów Philips 2024 na prezentacji nowego systemu Titan OS pokazano zakładkę channels z darmowymi kanałami telewizyjnymi. Myślę, że w przyszłości właśnie tego należy się spodziewać. Telewizora nie będziemy już zupełnie podłączać do kablówki, telewizji satelitarnej, a obok kanałów informacyjnych reszta stacji to będą kanały być może generowane przez AI, być może przez „kuratorów treści”, ale kanały jako playlisty, być może nawet z personalizowanymi reklamami. Takie wygodne rozwiązania do kliknięcia przy prasowaniu, podczas treningu, czy do gotowania, bez poszukiwania filmu, który właśnie chcemy obejrzeć.

I myślę, że wiele osób chętnie w to kliknie, ku uciesze domów mediowych.