Rosjanin zaczął strzelać i nie mógł uwierzyć. Tego po amerykańskim Humvee się nie spodziewał

Jak bardzo wytrzymałe są dostarczone przez USA pojazdy Humvee, z którymi to muszą radzić sobie Rosjanie? Jeden z nich najwyraźniej musiał to sprawdzić, czego efekt możecie obejrzeć na specjalnym nagraniu.
Rosjanin zaczął strzelać i nie mógł uwierzyć. Tego po amerykańskim Humvee się nie spodziewał

Okna Humvee okazały nie do sforsowania. Rosjanin kontra amerykańska myśl techniczna

Podczas gdy amerykańska armia zaczęła wymieniać swoje pojazdy bojowe Humvee na rzecz nowoczesnych JLTV, te stare pojazdy nadal wzorowo spisują się na froncie. Tak przynajmniej wynika z kolejnego unikalnego nagrania z tym wręcz kultowym już w wojskowym półświatku High Mobility Multi-Wheeled Vehicle (HMMWV) w roli głównej. Nie przedstawia ono wprawdzie Humvee w idealnym stanie i okolicznościach, ale i tak zaprezentowało jego wysoką wytrzymałość na ostrzał.

Czytaj też: Rosja sięgnęła po nową broń. Czym jest Ch-69?

Wojskowy pojazd JLTV, eJLTV od Oshkosh Defense, Oshkosh Defense JLTV
Humvee vs JLTV

Humvee został zaprojektowany z myślą o trudnych warunkach wojskowych i stanowi od dziesięcioleci podstawę floty pojazdów armii amerykańskiej. Nie jest wprawdzie niezniszczalny, ale jego solidna konstrukcja, możliwości terenowe i wysoka wszechstronność sprawiły, że stał się docenianym sprzętem w różnych scenariuszach operacyjnych. Ostatnio docenili go zapewne nawet Rosjanie, kiedy jeden z żołnierzy rosyjskich postanowił sprawdzić wytrzymałość okien pojazdu.

Czytaj też: Rosja i jej czołgi w 2024 roku. Nowy raport rzuca światło na pancerną potęgę kraju

Powyżej możecie obejrzeć, jak rosyjski żołnierz poddał ostrzałowi z bliskiej odległości Humvee produkcji amerykańskiej, który wcześniej służył w ukraińskich siłach zbrojnych, ale został porzucony z powodu detonacji miny. Wyniki testu zaskoczyły rosyjskich żołnierzy, ponieważ pomimo bliskości, pancerna szyba pojazdu wykazała odporność nawet pod bezpośrednim ostrzałem. Co to oznacza? Ano to, że nawet w razie zasadzki, Humvee jest w stanie zapewnić odpowiednio wysoką wytrzymałość, aby umożliwić żołnierzom ucieczkę od zagrożenia. Oczywiście w przypadkach, w których ostrzał jest realizowany z innej broni, niż tej przeciwpancernej.

Czytaj też: Działania Rosjan wywołały poruszenie w USA. Nuklearna potęga na orbicie?

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Humvee zaskoczył nas na trwającej wojnie. Kilka miesięcy temu doczekaliśmy się nagrania momentu, w którym ten pojazd w rękach ukraińskich żołnierzy wjechał prosto na minę. Było to o tyle ciekawe, że Humvee nie zalicza się do pojazdów typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). W rzeczywistości opiera się na podwoziu z płaskim dnem i stosunkowo cienkim pancerzu w tymże miejscu, podczas gdy pojazd typu MRAP ma podwozie zaprojektowane specjalnie tak, aby wytrzymywać eksplozje różnych ładunków wybuchowych. Oznacza to tyle, że Humvee w większości wersji (poza M1114) nie jest w stanie wytrzymać eksplozji większości ładunków wybuchowych. Skutki tego możecie obejrzeć na powyższym nagraniu, które pokazuje, że choć mina unieruchomiła Humvee, to znajdujący się w nim żołnierze zdołali opuścić pojazd o własnych siłach.