11,65 mld złotych wyleci z kieszeni Niemiec. Armia naszych sąsiadów zbroi się za granicą

Dowiedzieliśmy się o nowej, historycznej wręcz umowie eksportowej, na mocy której do kieszeni Australii spłynie około 2,7 mld euro, czyli 11,65 mld złotych prosto z budżetu Niemiec.
11,65 mld złotych wyleci z kieszeni Niemiec. Armia naszych sąsiadów zbroi się za granicą

Niemcy kupią od Australii 123 pojazdów Heavy Weapon Carrier za około 2,7 miliarda euro

Niemcy zbrojący się w Australii – brzmi ciekawie? Na tle aktualnego stanu niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, który uchodzi za jeden z największych w Europie, ewidentnie tak. Jednak nawet Stanom Zjednoczonym zdarza się nabywać sprzęt wojskowy za granicą, więc nie powinno nas dziwić, że nasi sąsiedzi za zachodnią granicą wybrali się na zakupy aż do Australii. Efekt? Kontrakt na łącznie 123 bojowych pojazdów piechoty Heavy Weapon Carrier (Schwerer Waffenträger Infanterie).

Czytaj też: Niemieckie działka przeciwlotnicze Skyranger trafią do kolejnego państwa. Plują 30-mm pociskami, jak szalone

Produkcją tych nowoczesnych i ewidentnie potężnych opancerzonych pojazdów bojowych zajmie się niemiecka firma w fabrykach australijskiego stanu Queensland. Sama umowa o wartości około 2,7 mld euro obejmuje jednak nie tylko zakup tego ciężkiego pojazdu wsparcia dla piechoty, ale także zawiera kompleksowe zobowiązania dotyczące serwisu i konserwacji. Pierwsze dostawy mają być zrealizowane ekspresowo, bo już w 2025 roku, w którym to Niemcy zaczną zastępować swoje coraz starsze gąsienicowe pojazdy Wiesel. Nie jest to jednak militarny cud, a skutek bazowania na sprawdzonych już podstawach.

Czytaj też: Niemiecki fotowoltaiczny “bliźniak” przejmuje władzę w branży

Ekspresowe tempo realizacji jest możliwe za sprawą bazowania tego nowego pojazdu na wykorzystywanym przez Australijczyków rozpoznawczym Boxerze z ośmioma kołami. Jego podstawy w “niemieckim wydaniu” zostaną rozszerzone o automatyczne działo Rheinmetall MK30-2 ABM oraz wielozadaniowy system kierowanych pocisków rakietowych (MELLS), dzięki czemu każdy Schwerer Waffenträger Infanterie będzie w stanie znacząco wesprzeć niemiecką piechotę na froncie, stając w szranki nawet z czołgami.

Boxer

Czytaj też: Płonące panele słoneczne to już bajki. Czy Polacy rzucą się na nowy wynalazek z Niemiec?

Ciężki Pojazd Wsparcia będzie stanowić kluczowy element nowo wprowadzonej kategorii sił niemieckiej armii, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o możliwościach szybkiego rozmieszczania sił na dużych odległościach. Z kolei umowa sama w sobie stanowi znaczący kamień milowy dla australijskiego przemysłu obronnego, jako że jest największą umową eksportową w historii kraju w tej dziedzinie, co podkreśla fakt, że związana z nim kwota przewyższa o około sto tysięcy euro całkowity eksport obronny Australii za rok fiskalny 2020-21.