Korzystasz ze smartfona przed snem? Ta funkcja Androida 15 z pewnością Ci się spodoba

Zapewne większość z nas wie, że korzystanie z telefonu przed snem nie należy do najzdrowszych praktyk, ale i tak to robimy i raczej nie przestaniemy. Wiedzą o tym też producenci smartfonów i oprogramowania, dlatego stale dodają jakieś nowe funkcje, nastawione na ochronę wzroku. Taką nowość dostanie też Android 15.
Korzystasz ze smartfona przed snem? Ta funkcja Androida 15 z pewnością Ci się spodoba

Android 15 sprawi, że ekran w smartfonie będzie jeszcze ciemniejszy

Naukowcy zalecają, aby przynajmniej na godzinę przed pójściem spać, zrezygnować z korzystania ze smartfona. W dużej mierze chodzi o emitowane przez urządzenie jasne światło, które zaszczepia w naszym mózgu błędne przekonanie, że jest dzień, bo siatkówka oka jest wtedy sztucznie stymulowana. Przekłada się to na problemy z zaśnięciem i gorszą jakość snu. Są to informacje raczej powszechnie znane, ale jak dobrze wiemy – teoria to jedno, a praktyka coś zupełnie innego. W rzeczywistości większość z nas jeszcze w łóżku sprawdza portale społecznościowe, czyta coś czy po prostu zabija czas, grając w jakieś gry.

Czytaj też: Mozilla się nie popisała. Wprowadza aktualizację dla aktualizacji przeglądarki Firefox

Wiedzą o tym producenci sprzętu czy oprogramowania, dlatego dość powszechne się stało, że co jakiś czas na pokładzie smartfonów pojawiają się specjalne funkcje chroniące wzrok czy technologie mające znacznie ograniczyć emisję niebieskiego światła. Android również ma takie udogodnienia, do których należy wbudowany filtr niebieskiego światła czy obsługa adaptacyjnej jasności. W najnowszej wersji oprogramowania pojawi się kolejna opcja o nazwie „równomierne przyciemnianie” oraz możliwość jeszcze większego przyciemnienia ekranu.  

Czytaj też: Te modele dostaną aktualizację One UI 6.1. Jednak sztuczna inteligencja trafi tylko do wybranych

Do tej pory Android, oprócz wbudowanego suwaka jasności, dawał nam jeszcze możliwość skorzystania funkcji „ekstra przyciemnianie”, redukującej jasne kolory i przyciemniając ekran poza minimalną, oferowaną przez producenta, jasność. Jest to funkcjonalność opcjonalna, którą możemy uruchomić w Ustawieniach, w sekcji Dostępność. Tymczasem Android 15 doda funkcję „jeszcze ciemniej” i wydaje się, że będzie ona po prostu włączona. Co jednak z drugą nowością?

Czytaj też: iOS 18 wprowadzi kilka istotnych ulepszeń produktywności

„Równomierne przyciemnianie” nie jest jeszcze widoczne w Android 15 Beta 1, ale ma znaleźć się w opcjach wyświetlacza, poniżej ustawienia „jasność adaptacyjna” i „pozwoli urządzeniu przyciemnić się bardziej niż zwykle”. W AOSP opis flagi sterującej tą funkcją mówi, że służy ona „do zmniejszania jasności poniżej [tradycyjnego] zakresu”. Jak spekuluje serwis Android Authority, chodzi zapewne o umożliwienie istniejącej funkcji adaptacyjnej jasności automatyczne obniżanie jasności wyświetlacza jeszcze bardziej niż zwykle przy naprawdę słabym oświetleniu otoczenia. Dzięki temu nie trzeba będzie ręcznie przełączać funkcji „dodatkowego przyciemniania” w nocy.

Czytaj też: iPhone’y 16 to nie tylko sztuczna inteligencja. Apple szykuje też sporo ulepszeń aparatu

Zmniejszenie jasności adaptacyjnej będzie wygodniejsze niż robienie tego ręcznie, bo przecież o włączeniu i późniejszym wyłączeniu dodatkowego przyciemniania trzeba pamiętać. Tymczasem Android 15 powiążę tę opcją z jasnością adaptacyjną, więc nasz smartfon sam rozpozna, kiedy powinien ograniczyć jasność ekranu do minimum, dzięki czemu nasze oczy nie będą tak przemęczone, a nam będzie spało się lepiej.