One UI 7 opóźniony? Samsung szykuje dużą aktualizację dla obecnej wersji systemu

Chociaż z racji na zbliżającą się premierę Androida 15, Samsung powinien być teraz skupiony na One UI 7. Tymczasem południowokoreański gigant szykuje kolejną większą aktualizację One UI 6, która zdecydowanie nie będzie małą aktualizacją, jakiej powinniśmy się spodziewać na tym etapie.
Samsung Galaxy S24+

Samsung Galaxy S24+

One UI 6.1.1 trochę namiesza w harmonogramie aktualizacji Samsunga

Przed nami premiera składaków, co oznacza, że Samsung, zgodnie ze swoim modelem działania z poprzednich lat, wypuści je na rynek z wersją systemu One UI 6.1.1. Tak było w poprzednich latach i tam samo będzie teraz. Zwykle nie jest to jakaś specjalnie duża aktualizacja, bo zawiera najczęściej optymalizacje przeznaczone dla składanych urządzeń. W sumie nic w tym dziwnego, bo Galaxy Z Fold i Galaxy Z Flip debiutują niedługo przed stabilnym Androidem, więc Samsung jest już zajęty szykowaniem nowości na kolejne wydanie One UI.

Czytaj też: Samsung Galaxy Z Fold 6 – wiemy o nim już prawie wszystko

W tym roku będzie jednak trochę inaczej, bo jak twierdzi znany leaker, Ice Universe, One UI 7 „nie pojawi się zbyt wcześnie” ze względu na aktualizację One UI 6.1.1. nadchodząca wersja interfejsu nie jest małą aktualizacją, bo zawierać będzie wiele nowych funkcji związanych ze sztuczną inteligencją. Samsung zresztą poniekąd już sam to zapowiedział, kiedy ogłosił Galaxy AI dla Galaxy Z Fold 6 i Galaxy Z Flip 6. Oczywiście nie zdradził zbyt wielu szczegółów, ale wspomniał o dużej optymalizacji pod kątem składaków oraz o znacznym rozbudowaniu m.in. dla funkcji Tłumaczenia na żywo.

Czytaj też: Samsung Galaxy Z Flip 6 – znamy już prawie wszystkie jego tajemnice

Przeciek wskazuje, że One UI 6.1.1 przyniesie również funkcję o nazwie „AI graffiti” dla urządzeń obsługujących rysik S Pen. W raporcie zabrakło szczegółów, ale można się domyślać, że będzie to narzędzie pozwalające na zmianę pisma odręcznego na stylizowany tekst nawiązujący do graffiti. Pozwoli to użytkownikom rysika na więcej zabawy. Ponadto aktualizacja zawierać będzie ulepszone animacje, a także nowe funkcje Wideo AI, związane z nagrywaniem i edycją wideo, wspomagane przez sztuczną inteligencję.

Czytaj też: Galaxy Ring pozuje w etui ładującym. Przed premierą wiemy o tym pierścieniu prawie wszystko

Ice Universe twierdzi, że jeszcze w sierpniu aktualizacja trafi na smartfony Galaxy S24, jednak nie wiadomo, ile starszych modeli otrzyma tę wersję oprogramowania. Trzeba bowiem pamiętać, że chociaż Samsung nie ograniczył Galaxy AI tylko do najnowszych modeli, to z każdą kolejną generacją tych funkcji jest mniej. Tak czy inaczej, One UI 6.1.1 trochę namiesza w harmonogramie producenta i może się okazać, że zamiast w październiku, One UI 7 zostanie zaprezentowane dopiero w listopadzie albo nawet i w grudniu. A to z kolei może sprawić, że aktualizacja do Androida 15 nie przebiegnie już tak sprawnie, jak w przypadku poprzedniej wersji.