Tajwan uchylił rąbka tajemnicy. Oto ośmiokołowy pogromca wrogów D2

Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu zaprezentowało właśnie światu przełomowy prototyp swojego pojazdu wojskowego w postaci wozu bojowego D2. Czym jest i jak wiele ma do zaoferowania?
Tajwan uchylił rąbka tajemnicy. Oto ośmiokołowy pogromca wrogów D2

Wóz bojowy D2 w pełnej krasie. Tajwan pokazał swoje najnowsze dzieło

D2 to ośmiokołowy opancerzony pojazd wojskowy, który został zaprojektowany, aby znacznie poprawić mobilność, siłę ognia i ogólną efektywność operacyjną sił zbrojnych Tajwanu. Imponujące cechy wyróżniają ten sprzęt wśród całego wojskowego sprzętu kraju i dlatego pewne jest, że będzie stanowił potężny dodatek do rodzimego arsenału obronnego. Najważniejsze w tej kwestii sprowadza się do tego, że D2 jest wyposażony w potężne działo główne kalibru 105 mm, co zapewnia mu znaczną siłę ognia.

Czytaj też: Tajwan chciał zmieścić ogrom systemów na zbyt małym okręcie. Oto skutki zbrojenia się przeciwko Chinom

Wspomniane działo jest podobne do tych stosowanych w amerykańskich czołgach Abrams i może słać na wrogów pociski przeciwpancerne typu APFSDS. Mowa więc o pociskach, które mogą przebić stalowe płyty o grubości 500 mm z odległości 2000 metrów, co czyni D2 nie lada niszczycielem na polu bitwy. Użycie tego rodzaju amunicji, kompatybilnej z istniejącymi tajwańskimi czołgami M60A3 i CM11, zwiększa efektywność logistyczną i usprawnia łańcuchy dostaw, ale to nie wszystkie wyróżniki D2. To jednak nie koniec wyjątkowych cech nowego dzieła Tajwanu.

Zdolności hunter-killer w D2 znacznie zwiększają jego skuteczność namierzania i ataku. Dlaczego? Ano dlatego, że ten zaawansowany system pozwala załodze pojazdu wykrywać, śledzić i atakować wiele celów jednocześnie i to nawet w ruchu. Ta zdolność jest kluczowa we współczesnych działaniach wojennych, gdzie umiejętność szybkiego identyfikowania i neutralizowania zagrożeń może decydować o zwycięstwie lub porażce. Gdyby tego było mało, system 360-stopniowego poglądu na otoczenie zapewnia załodze kompleksową świadomość sytuacyjną, umożliwiając tym samym monitorowanie otoczenia w czasie rzeczywistym. Ta funkcja jest szczególnie cenna w miejskich scenariuszach bojowych i innych skomplikowanych środowiskach, gdzie zagrożenia mogą pojawić się z każdej strony.

Czytaj też: Tajwan ma już nową broń. Skynet ADS wygląda jak broń prosto z przyszłości

Sam ośmiokołowy napęd D2 zapewnia nadzwyczajną mobilność na różnych terenach – od trudnych krajobrazów po miejskie obszary. Chociaż zestaw ośmiu kół nie jest tak wszechstronny, jak duet gąsienic, to ten wybór zapewnia D2 większy zasięg operacyjny i rozwijaną prędkość, bo rzędu nawet 100 km/h. Dodatkowo uławia jego transport, co z racji bazowania na platformie Clouded Leopard pozytywnie wpływa też na konserwację i naprawy, jako że to przykład sprawdzonej i niezawodnej podstawy. Musimy jednak pamiętać, że D2 wciąż jest prototypem, więc jego forma może ulec zmianie.

Czytaj też: Wielki sukces Tajwanu. Ta broń może odmienić przyszłość kraju

Nie zapowiada się jednak na żadne wielkie rewolucje w projekcie, jako że ten pojazd przeszedł pomyślnie 91 testów w zeszłym sierpniu podczas początkowej oceny operacyjnej. Z drugiej jednak strony podkreślił obszary konieczne do poprawy i tak oto w odpowiedzi na te ustalenia, Ministerstwo Obrony Narodowej Tajwanu zatwierdziło finansowanie nowego prototypu, D3 w wysokości 5,25 milionów dolarów na poprawę wieży i nieco mniej na udoskonalenie korpusu. Prototyp D3 ma zostać ukończony do 2025 roku, obiecując dalszy rozwój zdolności bojowych pojazdów opancerzonych Tajwanu.