Oficjalne szczegóły wydajności rdzeni Intel Alder Lake ujawnione

W naszym kompendium wiedzy na temat procesorów Alder Lake i ich rdzeni rozprawialiśmy na temat tego, jak P- i E-Core spisują się w porównaniu do rdzeni z CPU starszej generacji, bo tych na bazie architektury Skylake. Dziś jednak poznaliśmy zupełnie nowe szczegóły wydajności rdzeni Intel Alder Lake i to nie z przecieków, czy plotek, których ostatnio nie brakuje, a prosto od Intela. 
Kompendium wiedzy Intel Alder Lake, Golden Cove, Gracemont, Intel, Alder Lake, Intel Alder Lake, P Core, E Core
Kompendium wiedzy Intel Alder Lake, Golden Cove, Gracemont, Intel, Alder Lake, Intel Alder Lake, P Core, E Core

Poznaliśmy nowe szczegóły wydajności rdzeni Intel Alder Lake. Tym razem Performance i Efficiency Core zawalczyły ze sobą

Dla przypomnienia, w poprzednim porównaniu rdzenie Alder Lake, czyli P-Core i E-Core, będące odpowiedzialne kolejno za maksymalną wydajność i za energooszczędność, przynajmniej na papierze zrobiły na nas wrażenie. Intel oczywiście trochę pograł danymi tak, żeby liczby robiły jeszcze większe wrażenie, ale i tak różnice obu tych rdzeni na tle poprzednich robią wrażenie i to ogromne. 

Czytaj też: Nowy moduł DDR5 Samsunga wgniata w fotel pojemnością i taktowaniem

W przypadku rdzeni Efficiency na bazie architektury Gracemont mowa o wzroście ponad 40% wydajności przy zużyciu tej samej mocy względem rdzenia Skylake. O 80% poprawiła się z kolei przepustowość w porównaniu 4-rdzeniowego i 4-wątkowego E-Core z dwurdzeniowym i 4-wątkowym Skylake. Z kolei Performance Core na bazie architektury Golden Cove wynosi na piedestał aż 19-procentowy wzrost wydajności w porównaniu z rdzeniami obecnymi w 12. generacji Intel Core przy tej samej częstotliwości. 

Intel nie chce jednak zatrzymywać informacyjnej karuzeli, którą wokół siebie rozkręcił, dlatego podczas konferencji HotChips 33 ponownie wyjawił nowe szczegóły wydajności rdzeni Intel Alder Lake. Tym jednak razem zestawił ze sobą obie nowinki, czyli P-Core i E-Core, wskazując na ich wydajność jedno- i wielowątkową oraz przewagę z wykorzystania obu z nich w jednym procesorze.

Czytaj też: Nowy procesor Intel Core i5 z rodziny Alder Lake-S przetestowany

Wedle poniższego slajdu przy jednowątkowych obciążeniach pojedynczy rdzeń P-Core cechuje 50-procentowa przewaga wydajności w porównaniu z rdzeniem E-Core przy tym samym zajmowanym obszarze na matrycy i dostępie do mocy. Jeśli z kolei idzie o wielowątkową wydajność, hybrydowe podejście pokazuje swoją wyższość, zapewniając 50% wzrost wydajności. Jest to świetny pokaz, jak Intel zyskuje na wydajności względem homogenicznej struktury rdzeni.

Czytaj też: Testowy akcelerator graficzny Intel Ponte Vecchio już przewyższa konkurencję

W tym porównaniu wziął bowiem udział “zwyczajny” procesor Alder Lake z 4 rdzeniami Performance, czyli odpowiednikiem tych tradycyjnych, które do tej pory posiadały wszystkie procesory Intela. Po drugiej stronie, tej wydajniejszej, znalazł się z kolei układ łączący dwa rdzenie P i osiem rdzeni E (łącznie 12 wątków). To jednak kolejne “małe oszustwo” statystykowe Intela, bo 50% jest tutaj zawyżone przez zestawienie ze sobą 8 i 12 wątków. Warto jednak podkreślić, że fizycznie i energetycznie obie konfiguracje odpowiadają sobie.