Dwa wycieki Intel Core i9-12900K. Flagowy CPU Intela przetestowany na Windows 11

Wśród najnowszych wiadomości na temat Intel Core 12. generacji, czyli procesorów Alder Lake, wykorzystujących proces Intel 7 (10 nm Enhanced SuperFin) i hybrydowy układ rdzeni, znalazły się aż dwa wycieki Intel Core i9-12900K. Jeden sprowadza się do bazy danych UserBenchmark, a drugi BaseMark, ale oba obejmują ewidentnie pełnoprawne zestawy komputerowe.
premiery procesorów Alder Lake Intela, Alder Lake Intela, procesorów Alder Lake Intela
premiery procesorów Alder Lake Intela, Alder Lake Intela, procesorów Alder Lake Intela

Najnowsze wycieki Intel Core i9-12900K obejmują dwie bazy danych, bo BaseMark i UserBenchmark

W BaseMark Intel Core i9-12900K wskazano bezpośrednio i został sparowany na platformie Acer Z69H6-AM z RTX 3080 i 16 GB pamięci RAM o taktowaniu 2194 MHz, co sugeruje DDR4. W UserBenchmark nazwa już nie pada, ale jako że układy odpowiadają sobie specyfikacją, możemy być pewni, że w obu przypadkach w grę wchodzi właśnie nowy flagowy procesor Intela. W tym przypadku procesor znajdował się w PC HP Omen 45L z 16 GB DDR4-3200.

Czytaj też: Zatruwanie kodu źródłowego, to nowy skuteczny rodzaj hakowania

W swojej heterogenicznej strukturze rdzeni Intel Core i9-12900K połączy 16 rdzeni, z czego połowa będzie tymi opartymi o architekturę Golden Cove, a druga połowa o Goldmont. Jak już zapewne wiecie, pierwsze będą odpowiadać za zapewnianie najwyższej wydajności, a drugie będą dbać o niski pobór mocy w sytuacjach małego obciążenia.

Różnice między nimi sprowadzają się nie tylko do architektury, ale też zegarów (te pierwsze będą taktowane wyżej), a nawet wielowątkowości, bo energooszczędne rdzenie nie będą wspierać tradycyjnego HyperThreadingu. Na ogólnie niski pobór mocy jednak nie liczcie, bo ten flagowy procesor będzie 125-watowym układem, mogącym pożreć do 468 watów pod obciążeniem. Więcej o tym przeczytacie we wpisie “znamy TDP procesorów Intel Alder Lake-S i dobrych wieści nie mamy“.

Czytaj też: Plany TSMC w szczegółach. Kiedy zadebiutuje druga generacja 3 nm procesu?

Ten podział na wspomniane dwa rodzaje rdzeni robi narzędziom testowym sporo wody z cyfrowego mózgu, bo te nie są jeszcze z nimi kompatybilne i stąd właśnie wzmianka nie o 16, a 10 rdzeniach w UserBenchmark czy 12 w BaseMark. Dlatego też podawanych przez nie informacji nie traktujemy aż tak poważnie. Przykładowo, jedna z próbek testowych mogła pochwalić się 1,8 GHz taktowaniem bazowym i 3,65-gigahercowym taktowaniem Turbo. Wcześniej plotki wspominały, że finalne taktowanie Turbo dla jednego rdzenia Golden Cove wyniesie 5,3 GHz, a dla Goldmont 3,9 GHz.

Czytaj też: Nowe rdzenie graficzne AMD Navi 3X RDNA3 już w oficjalnych bibliotekach

Co być może najciekawsze z tych wycieków, w BaseMark przetestowano ten procesor w połączeniu z wersją beta Windowsa 11 (22000.132), a w teście DirectX 12 pozwolił karcie GeForce RTX 3080 osiągnąć 177,44 średnich FPS.